Uyku Sorunlarına Ne İyi Gelir? Doğal Uyku Yardımcıları ve Uyku Hijyeni İpuçları

Uyku sorunlarına ne iyi gelir sorusu özellikle günümüzde sıkça sorulmaktadır. Okul hayatı ve iş hayatı gibi stresli ortamların artması ile kişilerin uyku sorunları ile karşılaşma olasılıkları da artış göstermiştir. Kişiler uykuya dalamama, uykudan verim alamama veya düzenli uyuyamama gibi uyku sorunları ile karşılaşabilirler. Uyku sorunlarından ortadan kaldırılabilmesi için pek çok yöntemi başvurulabilir. Uyku hijyeninin sağlanması ile birlikte kişiler uykusundan en yüksek verimi elde edebilirler. Uyku izini özellikle stres nedeniyle bozulduğunda uyku düzeninin sağlanabilmesi için stres sorununa karşı ekstra önlemler alınmalıdır.

Yoga

Uyku sorunlarına ne iyi gelir sorusuna verilebilecek ilk cevap yoga yapılmasıdır. Uyku hijyeninin bozulmasının en önemli nedenleri arasında stres gösterilir. Stres sorunun ortadan kaldırmak isteyen kişiler başta yoga olmak üzere rahatlatıcı egzersizleri başvurabilirler. Yoga ve meditasyon yapan kişileri stresten arındığı ve uykuya daha rahat daldığı gözlemlemiştir. Düzenli olarak yoga veya meditasyon yapan kişiler vücutlarını rahatlatırlar ve vücudun gevşemesini sağlarlar. Vücudun gevşemesi ile birlikte uykuya dalma süresi kısalır ve kişilerin uykudan daha yüksek verim elde etmeleri sağlanır.

Rahatlatıcı Müzikler

Uyku sorunlarına ne iyi gelir sorusuna rahatlatıcı müzikler şeklinde cevap verilebilir. Rahatlatıcı müzikler ile uykuya dalamama sorununun önüne geçilebilir. Uykuya dalmakta güçlük çeken kişiler uyumadan önce klasik müzik dinledikleri takdirde uykuya daha kolay şekilde dalabileceklerdir. Uykuya daha kolay dalan kişilerin uykudan da daha yüksek verim elde ettikleri görülmüştür. Uyumadan önce hafif tempolu müzikler dinlenerek uykuya daha kısa sürede dalmak mümkün olacaktır. Klasik müzik dinlemeyi tercih etmeyen kişiler kuş sesleri ve doğal sesleri gibi müzikleri de dinleyerek uykuya dalmayı tercih edebilirler.

Bitki Çayları

Uyku sorunlarına ne iyi gelir sorusuna cevap olarak bitki çayları da gösterilebilir. Bitki çayları vücudunun rahatlatılmasında ve gevşetilmesinde kullanılan doğal tedavi yöntemleri arasında yer alır. Uykuya dalmada sorun yaşayan kişiler papatya çayı ve Melisa çaylarından faydalanabilirler. Papatya çayı sakinleştirici bir etkiye sahiptir ve uykuya daha hızlı dalınmasını sağlar. Melisa çayı stresin önüne geçtiği için uykuya dalışta sorun yaşayan kişilerin tercih etmesi gereken çaylar arasında yer alır.

Doğal Probiyotikler

Uyku sorunları ile karşı karşıya kalan kişiler doğal probiyotik kullanımına özen göstermelidirler. Kefir ve yoğurt doğal probiyotik içeren besinlerdir. Probiyotik içeren besinlerin tüketilmesi ile uyku sorunlarının önüne geçilebilir ve uyku bozuklukları tedavi edilebilir. Uykuya dalmada sorun yaşayan kişiler uyumadan önce bir bardak kefir tüketebilir veya bir kase yoğurt yiyebilirler. Uyumadan birkaç saat önce alınan doğal probiyotikler ile uyku sorunlarının önüne geçilebilir. Kefir tüketimi ile uykunun kalitesinin artırılması da mümkün hale gelecektir.

Egzersiz

Uykuya dalmada sorun yaşayan kişilerin gün içerisinde egzersiz yapmaları önerilir. Gün içerisinde yürüyüş yapan veya spor salonuna giden kişiler uykuya daha kolay dağıldığı gözlemlenmiştir. Spor ve egzersiz yapılması ile vücutta bulunan serotonin hormonu artış gösterecektir. Serotonin hormonunun artması ile stres hormonu azalacaktır. Stres hormonunun azalması ile birlikte uyku sorunları ile mücadele eden kişiler uykuya daha kolay dalabileceklerdir. Gün içerisinde egzersize önem verilmesi ile uyku süresinin ve uyku kalitesinin arttırılması da sağlanabilir. Spor yaparken vücudu aşırı zorlamamaya ve sakatlıklara karşı dikkatli olunmasında fayda vardır.

Esansiyel Yağlar

Esansiyel yağlar uykuya dalma veya vücudun rahatlatılması için kullanılabilecek yağlardır. Esansiyel yağların kullanılması ile vücudun rahatlatılması ve gevşetilmesi sağlanabilir. Esansiyel yağlar bitkilerden elde edildiği için tıbbi amaçlı olarak da kullanılmışlardır. Bitkilerin damıtılması ile elde edilen esansiyel yağların koklanması ve buharının solunması yöntemi ile uykuya dalış süresi kısaltılabilir. Özellikle lavanta ve papatya gibi bitkilerden elde edilen esansiyel yağlar uyku bozukluklarının tedavisinde kullanılabilir. Lavanta ve papatya gibi esansiyel yağların toplanması ile birlikte kişiler rahatladığını hissedecektir. Vücudun rahatlaması ile birlikte kişilerin uykuya dalış süresi kısalacak ve uykudan aldıkları kalite artış gösterecektir.

Uyku Hijyeninin Sağlanması

Uyku sorunlarına ne iyi gelir sorusu ile yola çıkan kişiler uyku hijyeninin sağlanması gerektiğini bilmelidirler. Uyku izinin sağlanabilmesi için uykuya dalmadan önce bazı rutinlerin uygulanması gerekebilir. Uyku hijyenini sağlamak isteyen kişiler uyumadan en az 3-4 saat öncesinde kafein tüketimine son vermelidirler. Ayrıca uyumadan en az 1 saat öncesinde vücudun ve beynin dinlendirilmesi için bazı rutinler uygulanmalıdır. Vücudun ve beynin dinlendirilmesi için kitap okumak veya duş almak gibi rutinler edinilebilir. Vücudun ve beynin dinlendirilmesine ek olarak akıllı cihazlardan uzak durulması da gerekmektedir. Uyumadan bir saat öncesinde telefon kullanımına son verilmeli ve sosyal medyadan uzak durulmalıdır. Uyku hijyeninin sağlanması için alınabilecek önlemler ve uygulanacak rutinler ile kişilerin uykuya dalması daha kolay olacaktır. Uykuya daha kolay Dalan kişilerin uyku kalitesi artacak ve uykudan daha dinç şekilde uyanacaklardır.

 

İçeriği Oylayın

Yorum yapın