Uykuda Horlama Sorununa Ne İyi Gelir?

Uykuda horlama sorunu özellikle gün içerisinde çok yoğun çalışan kişilerde meydana gelmektedir. Kişiler uyurken nefes almadan sorunlar Yaşar ve bunun sonucunda ortaya gürültülü bir ses çıkar. Horlama sonucunda etrafa rahatsızlık veren bir ses çıkar. Geceleri horlama sorunu olan kişiler bunun altında yatan herhangi bir hastalık olup olmadığını araştırmalıdır.

Horlamanın Nedenleri

Horlama sorunu ile karşılaşan kişiler bu durumun neden meydana geldiğini araştırmalıdır. Horlama sorununun altında yatan başlıca nedenler şu şekilde sıralanabilir:

 • Aşırı kilo ve obezite sorunu
 • Solunum yollarında meydana gelen rahatsızlıklar
 • Yaşlanmak
 • Alerjik reaksiyonlar
 • Soğuk algınlığı
 • Alkol kullanımı
 • Astım
 • Tansiyon sorunu
 • Burun yapısında meydana gelen deformasyonlar
 • Burunda bulunan tümörler
 • Uyku ilaçlarının çok sık kullanılması
 • Aşırı sigara kullanımı
 • Bademciklerde ve geniz etinde meydana gelen sorunlar

Başta aşırı kilo olmak üzere horlamanın ortaya çıkmasında pek çok neden etkilidir. Öncelikle bir doktor gözetiminde horlamanın neden meydana geldiği tespit edilmelidir. Horlamanın nedenini tespit edilmesinin ardından tedavisine geçilebilir.

Uyku Pozisyonu

Uykuda horlama sorunu ile karşı karşıya kalan kişiler uyku düzenlerine değiştirerek bu sorunun ortadan kalkıp kalkmadığını test edebilirler. Özellikle sırt üstü uyuya uyuduğunda horlama görülme olasılığı daha yüksektir. Bu nedenle horlama sorunu ile karşı karşıya kalan kişiler olabildiğince sırt üstü uyumamaya özen göstermelidirler. Uzun süreli horlama sorunu ile karşı karşıya kalan kişiler yan yatmaya özen gösterebilirler.

Kilo Kontrolü

Uykuda horlama sorunu aşırı kilolu ve obezite riskiyle karşı karşıya kalan kişilerde daha sık görülmektedir. Bu nedenle sürekli olarak horlama sorunuyla karşılaşan kişilerin ideal kilolarına ulaşmalarında fayda vardır. Fazla kilolu kişilerin uykularında boyunlarında daha ciddi bir yük bulunur. Boyuna yük bindirilmesi ile birlikte nefes alışverişte aksaklıklar meydana gelebilir. Nefes alışverişteki aksaklıklar sonucunda horlama ortaya çıkabilir. Bu nedenle horlama sorunu ile karşılaşan kişilerin doktor gözetimi altında hızlı ve kontrollü şekilde kilo vermelerinde fayda vardır.

Nane Kullanımı

Uykuda horlama sorunu ile karşılaşan kişiler evde bazı tedavi yöntemlerini uygulayabilirler. Horlama tedavisinde kullanılabilecek doğal tedavi yöntemleri arasında ilk sırada nane yağı yer alır. Nane yağı özellikle burun tıkanıklığı sonucunda ortaya çıkan horlama sorununun tedavisinde kullanılabilir. Horlama tedavisinde kullanılan nane yağı ile balgam atılması ve sinüslerin açılması sağlanabilir. Sinüslerin açılması ile horlama sorunu hafifletilebilir.

C Vitamini Kullanımı

Horlama sorunu ile karşı karşıya kalınan kişiler c vitaminine ağırlık vererek horlama sorununu hafifletilebilirler. C vitamini solunum sisteminin daha sağlıklı şekilde çalışmasını sağlayacak ve sinüslerin tıkanıklığını açacaktır. Sinüslerin tıkanması ve solunum sisteminde hasarlar meydana gelmesi ile horlama sorunu ortaya çıkabilmektedir. C vitamininin kullanılması ile birlikte sinüslerin açılması sağlanacak ve kişiler daha rahat nefes alacaktır. Horlama tedavisinde c vitamininin kullanılabilmesi c vitamini içeren besinlerin tüketilmesi ile sağlanabilir. Özellikle limon portakal ananas gibi meyvelerin tüketilmesi ile vücudun ihtiyacı olan c vitamininin alınması sağlanabilir. Vücudun ihtiyacı olan c vitamininin alınması ile birlikte horlama sorunu azaltılacaktır.

Okaliptüs Kullanımı

Horlama sorunu ile karşı karşıya kalan kişiler okaliptüs yağının kullanılması ile birlikte horlama problemini hafifletebilirler. Özellikle solunum sisteminde meydana gelen hastalıklar veya soğuk algınlığı sonucunda horlama sorunu ortaya çıktıysa okaliptüs yağı oldukça etkili olacaktır. Bu yağın kullanılması ile birlikte solunum rahatlatılacak ve horlama sorunu ortadan kalkacaktır. Horlama sorununun ortadan kaldırılabilmesi için birkaç damla okaliptüs yağının kaynamış suya eklenerek buhar tedavisi yapılması gerekir. Buharın içine çekilmesi ile birlikte horlama sorunu hafifletilecek ve sinüslerin açılması sağlanacaktır.

Adaçayı Kürü

Horlama tedavisinde kullanılabilecek doğal kürler arasında ilk sırada adaçayı kürü yer alır. Adaçayının horlama tedavisinde kullanılabilmesi için sıcak su ve adaçayı yapraklarının kaynatılması gerekir. Su ve adaçayı kaynatıldıktan sonra 5 dakika kadar demlenmeye bırakılır ve ardından içerisine tuz ve karbonat eklenir. Elde edilen bu karışım burun damlası olarak kullanılabilir. Adaçayı kürü gün içerisinde 2 defa kullanılabilir ve bu sayede horlama sorunu hafifletilebilir.

Tuzlu Su Kullanımı

Horlama burun tıkanıklığı veya solunum yollarındaki rahatsızlıklar sonucunda ortaya çıkabilir. Özellikle sinüslerin tıkanması sonucunda horlama şiddetlenecektir. Horlamanın tedavi edilebilmesi için evde uygulanabilecek tedavi yöntemlerinden birisi de tuzlu su kullanımıdır. Kaynamış su içerisine bir çay kaşığı tuz eklenmelidir. Kaynamış su ve tuz güzelce karıştırılmalı ve soğumaya bırakılmalıdır. Tuzlu su kürü burun sprey şişesi içerisine konularak günde 2 kere kullanılabilir. Tuzlu su sprey kutusu içerisine eklenerek günde 2 defa burna uygulanabilir. Tuzlu su kullanılması ile birlikte sinüslerin açılması sağlanacak ve horlama sorunu hafifletilecektir.

Zeytinyağı Kullanımı

Uykuda horlama sorunu ile karşılaşan kişiler zeytinyağı kullanarak da horlama sorunlarını hafifletebilirler. Horlama sorununun hafifletilebilmesi için ılık su içerisine bal ve zeytinyağı bire bir oranda eklenir. Ardından karışım içerisine Taze zencefil de eklenerek karışımın soğutulması sağlanır. Zeytinyağı, su, bal ve taze zencefilden elde edilen karışım uyumadan önce bir bardak tüketilir. Bu karışımın tüketilmesi ile birlikte horlama sorunu ortadan kalkacak ve kişiler daha rahat şekilde uyuyabilecektir.

 

 

 

 

 

İçeriği Oylayın

“Uykuda Horlama Sorununa Ne İyi Gelir?” üzerine bir yorum

Yorum yapın