Uykusuzluğa Ne İyi Gelir?ne iyi gelir

Uykusuzluk, çağımızın önemli sorunlarından olan uykusuzluk problemi oldukça fazla sayıda kişileri etkilemektedir. Sağlıklı insanların yaklaşık olarak uykuya ihtiyacı 7 veya 8 saat kadardır. Ancak bu durum kişilere göre değişiklikler gösterebilmektedir. Günlük 3-4 saat kadar bazı kişilere yeterli olabilirken bazılarına da 10 saat uyku az gelebilmektedir.

Uykusuzluğa İyi Gelen Doğal Yöntemler Ve Bitkiler

  • Kediotu: beyaz- pembe çiçekleri ile gözlere hitap eden bir görüntüsü olan kedi otunun köklerinin kokusu hiç hoş değildir. Ancak bu koku kedileri etkiler ve hoşlarına gider. Kediler bu bitkinin köklerini eşeleyerek kökünü dışarıya çıkarmaya çalışırlar. Bu nedenle de bitkiye kedi otu adı verilmiştir. Uykusuzluk problemlerine kedi otundan daha iyi sonuçlar verecek olan bir bitkiye henüz rastlanmamıştır. Gece yatmadan 1 saat kadar önce 2 kapsül olarak içebilirsiniz. Veya bu bitkiden çay olarak da tüketebilirsiniz.
  • Oğul Otu: Halk arasında kovan otu, melisa ve limon nanesi olarak da isimlendirilen oğul otunun oldukça iç açıcı ve güzel bir kokuya sahiptir. Oğul otu sinirlerin yatışarak kişilerin sakinleşmesine yardımcı olur. 1 su bardağı kaynamış suyun içine 2-3 kahve kaşığı dolusu kadar ince kıyılmış bu bitkiyi ilave ederek 10-12 dakika demlenmeye bırakın. Ardından demlenen oğul otu çayını süzdürerek arzuya göre balla tatlandırarak düzenli olarak her gün 3 bardak kadar içilmesi önerilir. Bu çay kesinlikle kaynatılmamalıdır. Özellikle son bardağı gece yatmadan 1 saat kadar önce içilmesi özellikle tavsiye edilmektedir.
  • Kereviz Sapı: Çok kolay olarak bulunmayan bir kereviz cinsidir ve uykusuzluğa oldukça iyi geldiği söylenmektedir. Kereviz saplarını uykusuzluk problemi olan kişiler tarafından dilerseniz çiğ olarak, dilerseniz incecik dilimleyerek salatalarda ya da yemeklere ekleyerek tüketebilirsiniz.
  • Lavanta: Oldukça hoş bir kokuya sahip olan lavanta kokusu uykusuzluk sorunları olan kişilerde sinir sistemlerini gevşeterek uykusuzluğa neden olan stres hormonlarını en aza indirerek uyumaya yardımcı olur. Ayrıca bu hoş koku beyni dinlendiren alfa dalgalarının oluşumunu artırarak uyumanız da yardımcı olur. Genellikle psikolojik nedenlerle oluşan aşırı gerginlik ve sinirlerin yatışmasını sağlar. Daha iyi sonuçlar için dilerseniz her duştan sonra lavanta yağı ile vücudunuza masaj yapabilirsiniz bu sayede gevşemiş olacaksınız.
  • Papatya: Sakinleştirici bir etkiye sahiptir ve uykusuzluk sorunlarına oldukça iyi gelir. Halsizliği, bitkinliği önlemek için papatya banyosu çok iyi gelecektir. Papatya banyosu için 4-5 avuç dolusu papatya kaynamış banyo suyunun içine ilave edilerek demlenmesi için beklenir ve su ılıdıktan sonra süzülerek banyo yapılır. Ayrıca papatya çayı hazırlamak için 1 su bardağı kaynamış suyun içine 1 tutam kadar papatya eklenerek 10 dakika kadar demlenerek süzülür ve arzuya göre balla tatlandırılarak yatmadan 1 saat kadar önce içilir.

 

  • Şerbetçi Otu: Halk arasında bira otu veya maya otu diye de bilinmektedir.  Şerbetçi otu uyku problemleri, menopoz veya adet düzensizliklerinde hormonların seviyesini dengede tutmaya yardımcı olmaktadır. 1 su bardağı kaynamış suyun içine 1 kahve kaşığı kadar incecik kıyılarak hazırlanmış oğul otunu ilave ederek 10-12 dakika kadar demlenmesi için beklettikten sonra süzdürüp balla tatlandırarak için.

Uykusuzluğa İyi Gelen Diğer Yöntemler

  • Gece uykusunun insanlara en faydalı olan zamanı akşam 22.00 ve sabah 06.00 saatleri arasıdır. Bu saatler arasında gece vücut kendini 23.00 ve 01.00 arasında yeniler. Önerilen bu saatlerde uyunması oldukça önemlidir.
  • Uyku sorunu olanların gece uyumaya hazırlanırken mutlaka ayağına çorap giyerek yatın. Çünkü vücudumuzda oluşan ilk ısı kaybı ayaklardan başlar ve bu durumda uykuya dalmayı zorlaştırır.
  • Bazı gıdalar uykuya oldukça faydalıdır. Bunların arasında süt ilk sırada yer alır. Yumurta, badem, enginar, ceviz, kayısı, şeftali, kuşkonmaz, patates, yulaf, kalkan balığı, ton balığı ve muz uyku veren gıdalardır. Ayrıca gece saat 21.00’ den sonra tuvalete sık olarak gitmenizi önleyecektir ve uykunuz bölünmemiş olacaktır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir