Uykuya Dalamama Sorununa Ne İyi Gelir?

Uykuya dalamama sorunu stres veya depresyon gibi sorunlar sonucunda ortaya çıkabilir. Uykuya dalmakta zorlanan ve uykusuzluk sorunu ile karşılaşan kişiler bu sorunu nasıl tedavi edecekleri konusunda araştırmaya koyulur. Uykuya dalmakta sorun yaşayan kişiler evde uygulayabilecekleri tedavi yöntemleri ile bu sorunun üstesinden gelebilirler.

Papatya Kullanımı

Uykuya dalamama sorunu ile karşı karşıya kalan kişiler papatyanın gücünden faydalanabilirler. Özellikle stres sonucunda ortaya çıkan uykusuzluk sorunun tedavisinde papatya ve papatya çayı oldukça etkili olacaktır. Papatyanın uykusuzluk sorununda kullanılabilmesi için kurutulmuş papatya yapraklarını ve sıcak suya ihtiyaç sıcak su içerisine papatyalar ilave edilerek 10 ila 15 dakika kadar demlenmesi sağlanır. Aydın’dan papatya çayı günde bir bardak tüketilerek hem uykuya dalarken yaşanan sorunlar ortadan kaldırılabilir hem de daha kaliteli şekilde uyuma şansı elde edilebilir.

Lavanta Kullanımı

Uykuya dalamama sorunun da kullanılabilecek doğal tedavi yöntemlerinden birisi de lavantadır. Lavanta sinir ve strese iyi gelmektedir. Lavanta ve lavanta çayı kullanımı ile strese bağlı uyku sorunu tedavi edilebilir ve daha kaliteli şekilde uyuma şansı elde edilebilir. Lavanta uykusuzluk sorununda iki şekilde kullanılabilir. Lavantanın ilk kullanım alanı lavanta çayı demlenmesidir. Lavanta çayı demlenerek gün içerisinde bir bardak tüketilmelidir. Çayın gün içerisinde bir bardak tüketilmesi ile birlikte uykusuzluk sorunu ortadan kalkacaktır. Lavantanın uykusuzluk sonunda kullanılabileceği bir diğer yöntem ise lavanta yağını sprey şişesi içerisine su ile doldurulmasıdır. Lavantayı ve su karışımı gece uyumadan önce odaya sıkılarak daha kaliteli şekilde uyuyabilirsiniz.

Ihlamur Kullanımı

Uykuya dalamama problemi ile karşılaşan kişilerin kullanabileceği doğal tedavi yöntemlerinden bir diğeri ise ıhlamurdur. Ihlamur uykusuzluk sorunu için sıcak su içerisinde demlenerek tüketilebilir. Elde edilen ıhlamur çayı gün içerisinde bir bardak tüketilerek uyku sorunları ortadan kaldırılabilir.

Melisa Kullanımı

Uykuya dalmakta sorun yaşayan kişiler evde hazırlayacakları bitki çayı ile bu sorunun üstesinden gelebilirler. Evde hazırlanabilecek bitki çaylarından birisi de Melisa çayıdır. Melisa yaprakları sıcak su içerisinde 10 dakika demletilerek tüketilebilir. Melisa çayı kullanıldıktan sonra yarım saat içerisinde uykuya dalmanızı sağlayacaktır. Ayrıca bu çayın kullanımı ile daha kaliteli şekilde uyuyabilmek de mümkündür.

Rezene Kullanımı

Uykusuzluk sorunu ile karşı karşıya kalan kişilerin kullanabileceği doğal tedavi yöntemlerinden birisi de rezene çayı demlenmesidir. Rezene çayının demlenilmesi ile birlikte vücudun daha sakin olması ve uykuya daha kısa sürede dağılması sağlanabilir. Rezene çayının demlenebilmesi için sıcak su ve rezene yeterli olacaktır. Karışım 5 dakika demlendikten sonra gün içerisinde tüketilebilir. Rezene çayının kullanılması ile birlikte kısa sürede uykuya dalabilmek mümkün hale gelecektir.

Anason Çayı Kullanımı

Uykusuzluk sorunu ile karşılaşan kişilerin kullanabileceği bitki çaylarından birisi de anason çayıdır. Ama sen çayı özellikle stres veya depresyon gibi sorunlar ile ortaya çıkan uykusuzluk sorununun tedavisinde kullanılabilir. Anason çayının elde edilebilmesi için sıcak su içerisine anason ilave edilmesi yeterli olacaktır. Sıcak suya anason karışımı 10 dakika kadar demlendikten sonra tüketilebilir. Anason çayının içilmesi ile birlikte geceleri daha rahat şekilde uyuyabilmek ve uykuya daha kolay da alabilmek mümkün olacaktır.

Yoğurt ve Ayran Tüketimi

Uykuya dalmakta sorun yaşayan kişilerin bitki çaylarının ek olarak bazı yiyecekler ile de uykusuzluk sorununu ortadan kaldırdıkları görülmüştür. Uykusuzluk sorunu ile karşılaşan kişilerin yoğurt ve ayran tüketmesi ile birlikte kısa süre içerisinde uykuya daldıkları görülmüştür. Yoğurt sahip olduğu laktik asit sayesinde vücudun rahatlamasını ve bu şekilde uykunun daha kısa sürede gelmesini sağlayacaktır. Bir kase yoğurt veya bir bardak ayran tüketilerek uykusuzluk sorunu ortadan kaldırılabilir.

Süt Kullanımı

Uykusuzluk sorunu ile karşılaşan kişilerin kullanabileceği içeceklerden birisi de süttür. Süt sıkı yoğurtta olduğu gibi vücudun rahatlamasını ve uykuya dalmanın hızlanmasını sağlayacaktır. Uykusuzluk sorunu ile karşılaşan kişilerin bir bardak ılık süt tüketmesi ile kısa süre içerisinde uykusuzluk sorunlarının ortadan kalktığı görülmüş.

Ceviz Tüketilmesi

Uykuya dalamama sorunu ile karşılaşan kişilerin tüketebilecekleri yiyecekler arasında ceviz de önemli bir yere sahiptir. Ceviz tüketimi ile melatonin hormonunun salgılanır ve bu sayede uyku süresinin arttırılması sağlanabilir. Uykuya dalmakta sorun yaşayan kişilerin cevizi tüketirken cevizin herhangi bir baharatla buluşmamış olmasına ve herhangi bir işlemden geçmemiş olmasına dikkat etmesi gerekmektedir. Ceviz uyumadan bir ilahi iki saat öncesinde çiğ olarak tüketilebilir. Çiğ ve tuzsuz olarak tüketilen ceviz sayesinde uykuya daha kısa süre içerisinde dalabilmek mümkündür.

 

İçeriği Oylayın

Yorum yapın