Uzun Uçuşlarda Ne İyi Gelir? Rahat Seyahat İçin İpuçları

Uzun uçuşlarda ne iyi gelir sorusu şehirler arasında veya ülkeler arasında uzun mesafede olarak uçacak kişiler tarafından sorulan bir sorundur. Uzun uçuşlarda alınacak bazı önlemler sayesinde uçuş kalitesi artırılabilir bu sayede de kişilerin yolculuk sırasında daha rahat etmesi sağlanabilir. Uçuşta koltuk seçiminde giyilecek kıyafete kadar pek çok detaya dikkat edilerek uzun uçuşlarda daha konforlu şekilde yolculuk edebilmek mümkün olur.

Koltuk Seçimi

Uzun uçuşlarda ne iyi gelir sorusu ile yola çıkan kişiler ilk olarak koltuk seçimini doğru yapmaları gerektiğini bilmelidirler. Uzun yolculuklarda daha konforlu şekilde yolculuk yapmak isteyen kişiler pencere kenarlarındaki koltukları tercih etmelidirler. Pencere kenarında tercih edilen koltuklar sayesinde yolculuk sırasında yanınızda bulunan kişilerin tuvalete gitmesi için sürekli sizi kaldırmalarının önüne geçebilirsiniz. Ayrıca koltuk seçiminde dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise sık sık tuvalete giden kişilerin pencere kenarında değil de koridor tarafında oturmaları gerektiğidir. Koridor tarafında oturan kişiler sık sık tuvalete gitmek istedikleri takdirde yanlarındaki kişileri rahatsız etmekten veya kendilerinin sürekli olarak zor şekilde bulundukları yerlerden kalkmaları engellenecektir. Koltuk seçiminin doğru yapılması sayesinde uzun uçuşlar daha konforlu hale gelecektir.

Kıyafet Seçimi

Uzun uçuşlarda ne iyi gelir sorusuna koltuk seçiminin ardından kıyafet seçiminin doğru yapılması da gösterilebilir. Uzun yolculuklarda dar ve hava almayan kıyafetler tercih edildiği takdirde yolculuk sırasında hareketler zorlaşabilir veya kişilerin terlemesi rahatsız olması gibi durumlar ortaya çıkabilir. Bu nedenle uzun yolculuklarda daha konforlu şekilde yolculuk yapmak isteyen kişidir rahat kıyafetler giymeleri önerilir. Spor kıyafetler sayesinde uzun yolculuklar sırasında hem daha rahat şekilde hareket edebilmek hem de kıyafet nedeniyle meydana gelebilecek sorunların ortadan kaldırılabilmesi mümkün olacaktır. Ayrıca yolculuk sırasında ayakkabıların yerine terliklerin tercih edilmesi yolculuğun daha konforlu şekilde geçmesine olanak sağlar.

Yiyecek İçecek Tercihi

Uzun uçuşlarda ne iyi gelir sorusuyla yola çıkan kişiler yolculuktan önce tükettikleri besinlere dikkat etmelidirler. Özellikle uzun uçuşlarda sizi rahatsız edecek yiyecek ve içeceklerin tüketilmesi sık sık tuvalete çıkma sorununa neden olabilir. Ayrıca gaz yapan yiyeceklerin yolculuktan önce tüketilmesi de yolculuğun daha zor geçmesine neden olabilir. Uzun uçuşlara çıkacak olan kişilerin yolculuktan önce çok fazla içecek tüketmemesi de yolculuk sırasında tuvalete çıkma problemi ile karşılaşmamaları için önemlidir. Ayrıca uzun uçuşlardan önce alkol veya daha önce yemediğiniz yiyecekleri tüketmek de sizi yolculuk sırasında rahatsız edebilir.

Uyku

Uzun uçuşlarda sizi daha rahat şekilde yolculuk edebilmek için yolculuk sırasında güzel bir uyku çekilmesi önerilir. Kişiler en rahat ettikleri şekilde koltuklarını arkaya doğru yatırmalı ve bu sayede uykuya dalmalıdırlar. Ayrıca hastane tarafından verilen battaniyeleri üzerinize alarak yolculuk sırasında üşüme gibi problemler nedeniyle uykunuzun bölünmesini de engelleyebilirsiniz. Daha rahat şekilde uyumak isteyen kişiler boyun yastıklarından veya kollarını rastlayabilecekleri yastıklardan faydalanabilirler. Boyun yastıklarından ve kol altına konulan yastıklardan faydalanılarak kişiler en rahat uyku pozisyonuna ulaşabilirler. En rahat uyku pozisyonuna ulaşan kişiler yolculuk sırasında güzel bir uyku çekerek hem yolculuğun daha rahat geçmesini sağlayabilir hem de yolculuk nedeniyle ortaya çıkabilecek yorgunluk problemini ortadan kaldırabilirler.

Ortamın Yeterince Havalandırılması

Uzun uçuşlarda kabinin içerisinin yeterince hava almaması yolculuk sırasında sizi rahatsız edebilir. Özellikle kabin içerisindeki nem oranının yeterince olmaması durumunda kişilerin başta gözlerinde olmak üzere boğazlarında kuruluk meydana gelebilir. Gözlerinde ve boğazlarında kuruluk meydana gelen kişiler ise yolculuk sırasında boğaz ağrısı ya da göz ağrısı gibi problemlerle karşılaşabilirler. Kabin içerisinde yer alan nemini yeterli olmamasına karşı alınabilecek önlemler arasında ilk sırada lens yerine gözlük kullanımı gelmektedir. Lens kullanan kişiler yolculuk sırasında lens kullanmaya devam ettikleri takdirde gözleri daha fazla kuruyacaktır. Bu nedenle yolculuk sırasında lens yerine gözlükleri tercih ederek gözünüzde meydana gelebilecek problemleri minimuma indirebilirsiniz. Ayrıca boğaz kuruluğunun önüne geçebilmek için yolculuk sırasında yudum yudum su içmeyi de deneyebilirsiniz.

Kabin Egzersizleri Yapmak

Uzun uçuşlarda ne iyi gelir sorusuna cevap olarak kabin içerisinde yolculuk yapan kişilerin nefes alıp verme egzersizleri yapmaları önerilir. Nefes alıp verme egzersizleri sayesinde beyni daha fazla oksijen gideceğinden kişiler yolculuk sırasında meydana gelebilecek halsizlik problemlerinden kurtulabilirler. Ayrıca uzun yolculuklardı kişilerin çok fazla oturması nedeniyle yolculuğun ardından vücutlarında Ağrı meydana gelebilir. Bu durumu ortadan kaldırmak için uzun yolculuklarda oturulan koltuklarda vücudun esnetilebilmesi için çeşitli hareketlerin yapılması önerilir. Oturduğunuz yerde kollarınızı gevşeterek veya bacaklarınızı hareket ederek vücudunuzun hareketsiz kalmasını önleyebilirsiniz. Bu sayede de uzun yolculuklar sonucunda hareketsizlik nedeniyle ortaya çıkan problemleri hafifletebilirsiniz.

İçeriği Oylayın

Yorum yapın