Varislere Ne İyi Gelir? Doğal Tedavi Yöntemleri ve Bacak Egzersizleri

Varislere ne iyi gelir sorusu bacaklarında varis bulunan kişiler tarafından merak edilmektedir. Özellikle hareketsiz kalan kişiler bacaklarında varis problemi ile karşılaştıkları görülmektedir. Bacaklarda meydana gelen varisleri iyileştirilmesi için kullanılabilecek bazı doğal tedavi yöntemleri ve egzersizler bulunmaktadır. Bu tedavi yöntemlerinin uygulanması ile birlikte varislerin iyileştirilmesi amaçlanmaktadır.

Bisiklet Sürmek

Varislere ne iyi gelir sorusuna cevap olarak çeşitli egzersiz türleri gösterilebilir. Varislere iyi gelebilecek bacak egzersizlerinden birisi bisiklet sürmektir. Bisiklet sürerek bacaklardaki ve baldırlardaki kasların çalıştırılması sağlanır. Bacaklardaki ve baldırlardaki kasların çalışması ile bu bölgelerde varis oluşumu engellenecektir. Bisiklet yaz aylarında yapılabilecek en güzel sporlardan biridir. Kışın ise bisiklet sürebilmek için evlere bisikletler alınabilir. Bisikleti olmayan kişiler ise yere uzanarak ayaklarını havaya kaldırıp pedal çeviriyormuş gibi hareket ettirebilirler.

Squat

Varislere ne iyi gelir sorusuna cevap olarak verilebilecek egzersizlerden birisi de squattır. Squat yani çömezle bir sandalyeye oturuyor gibi oturup kalkmak hareketidir. Bu hareketin doğru şekilde yapılması ile bacakların güçlenmesi sağlanacaktır. Squat yapabilmek için ayaktayken bacakların omuz hizasında açılması ve sandalyeye oturur gibi oturup kalkınması gerekir. Hareket sırasında sırtın olabildiğince düz tutulması oldukça önemlidir. Squat yani çömelme hareketi yapılarak bacakların güçlendirilmesini sağlanabilir. Bacakların güçlendirilmesi ile bacaklarda meydana gelen varis problemi de ortadan kalkacaktır.

Yürüyüş Yapmak

Varis problemi ile karşılaşan kişilerin yapabileceği egzersizlerden birisi de yürüyüştür. Yürüyüş yaparak bacaklarda meydana gelen varislerin iyileştirilmesi sağlanabilir. Varis herkesin yapabileceği bir spor türüdür ve günün her vaktinde yapılabilir. Yürüyüş yapılırken baldır kasları çalıştırılır ve bacakların güçlendirilmesi sağlanır. Ayrıca yürüyüş yapılarak baldırlardaki kanın da daha fazla pompalanması ve kanın sağlıklı şekilde dolaşımının yapılması sağlanır. Kan dolaşımının sağlanması ile birlikte bacaklarda meydana gelebilecek pıhtı oluşumunun önüne geçilebilir.

Ağırlık Çalışması

Bacaklarına veya baldırlarında varis bulunan kişiler spor yaparken ağırlıklarla da çalışabilirler. Ağırlıklar ile antrenman yaparak bacakların güçlendirilmesi sağlanabilir. Ayrıca uygun ağırlıklarla çalışılması durumunda bacaklardaki kan dolaşımı da hızlanacaktır. Kan dolaşımının hızlanması ile birlikte bacaklarda meydana gelebilecek bahis problemi de ortadan kaldırılacaktır.

Yüzme

Varis problemi ile ilgilenen kişiler bu sorunu çözebilmek için farklı spor dallarına yönelirler. Bacaklarında veya baldırlarında varis bulunan kişiler yüzerek tüm eklemlerini çalıştırabilirler. Yüzme hareketi ile birlikte bacaklardaki kan dolaşımı hızlanacak ve tüm vücut aktif olarak çalışacaktır. Düzenli olarak yüzülmesi durumunda toplar damarlardaki pıhtı oluşumunun önüne geçilecek ve kan akışı hızlanacaktır. Pırt oluşumunu engellenmesi ve kan akışının hızlanması ile birlikte bacaklarda meydana gelebilecek varis problemi de ortadan kaldırılacaktır.

Elma Sirkesi

Varislere ne iyi gelir sorusuna bazı doğal tedavi yöntemleri açıklanarak da cevap verilebilir. Bacaklarda meydana gelen varis probleminin tedavi edilmesinde kullanılabilecek yöntemlerden birisi de elma sirkesidir. Elma sirkesi pamuklu bir bez üzerine damlatılarak varisli bölgelere masaj yapılmalıdır. Pamuklu bezin üzerine damlatılan elma sirkesi varisin bulunduğu bölgeye sarılarak belirli bir süre bekletilmesi sağlanabilir. Varislere elma sirkesinin iyi gelebilmesi için bu yöntemin 1 ay boyunca uygulanması önerilir.

Maydanoz Suyu

Bacaklarında valiz kullanan kişiler bu varislere doğal yollarla nasıl çözüm bulabileceklerini araştırırlar. Bacaklarında veya baldırlarında varis bulunan kişilerin uygulayabilecekleri doğal tedavi yöntemlerinden birisi de maydanoz suyudur. Maydanoz özellikle iltihap sorunları ile başa çıkan bir besindir ve varislerin tedavisinde de kullanılabilir. Maydanoz suyunu düzeltme olarak tüketilmesi durumunda bacaklarda meydana gelen iltihaplanma engellenecek ve varis problemleri ortadan kalkacaktır.

Adaçayı

Varis tedavisinde kullanılabilecek doğal yöntemlerden birisi de adaçayıdır. Kaynamış su içerisine atılan adaçayı demlenerek içilmelidir. Adaçayı haftada en fazla 3 gün tüketilmelidir. Adaçayının düzenli olarak tüketilmesi durumunda bacaklarda meydana gelen varis problemi ile mücadele edilebilir. Adaçayı haftada 3 gün olmak üzere günde 2 bardak şeklinde tüketilebilir.

At Kestanesi

Varislere ne iyi gelir sorusuna verilebilecek doğal tedavi yöntemlerinden birisi de at kestanesidir. At kestanesi uzun yıllardır kullanılan alternatif tıp yöntemlerinden birisidir. At kestanesi kullanılarak vücutta meydana gelen dolaşım sorunlarına çare bulunabilir. At kestanesi çayı hazırlanarak vücutta bulunan iltihapların azaltılması varis probleminin ortadan kalkması sağlanabilir. At kestanesi çayı ayrıca damar sağlığını koruyacak ve damarlarda pıhtılaşma sorunu olmasının önüne geçecektir. At kestanesi çayının hazırlanabilmesi için bir bardak sıcak su ve at kestanesi kabuğu yeterli olacaktır. Sıcak su ve at kestanesi kabuğu karıştırılarak 10 dakika boyunca demlenmesi gerekir. Demlenen at kestanesi çayı 2 hafta boyunca günde bir bardak olmak üzere tüketilebilir.

 

 

 

 

İçeriği Oylayın

“Varislere Ne İyi Gelir? Doğal Tedavi Yöntemleri ve Bacak Egzersizleri” üzerine bir yorum

Yorum yapın