Yanmaya Ne İyi Gelirne iyi gelir

Yanma, vücudumuzun her hangi bir kısmının ısı ile temas etmesi yanmak yaralanması olarak adlandırılmaktadır. Meydana gelen yanık vakaları kimyasal ve fiziksel olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Fiziksel olarak yaşanan yanıklarda elektrik akımları, haşlanma ve sürtünmeler olarak sıralayabiliriz. Yanık kazaları beklenmedik bir anda iş yerinde, evde ve sokakta hiç umulmadık bir anda yaşanabilmektedir. Yanık insanların başına gelen en tehlikeli kazalardan bir tanesidir.

İnsan bedeninde oluşan yanıkların ilk aşamasından başlayarak son aşamasına varıncaya kadar yapılacak tedavi oldukça önemlidir. Aksi halde gereği gibi tedavi edilmeyen yanıklar yaşamı olumsuz etkileyecek neticeler yaratabilmektedir.

Ayrıca yanıklar 3 gruba ayrılmaktadır. 1. gurup hafif yanıklar 2. gurup orta dereceli yanıklar ve 3. gurup ise ağır dereceli yanıklardır. 2 ve 3 dereceli yanıklarda kesinlikle hekim tedavisi gerekmektedir. 1. derece hafif yanıklar için evde uygulanacak tedavi şekillerine şöyle bir göz atalım.

Yanmaya Ne İyi Gelir?

  • Yanan bölgeyi bir süre soğuk su altında tutarak yanık acısını almaya çalışın. Ardından yanığın üzerini steril bir sağrı beziyle sarın.
  • Parasetemol ve aspirin yanığın acısını alarak şişmenin artmasına mani olacaklardır.
  • Birkaç lahana yaprağı bilendir yardımıyla püre şekline getirilerek oluşan yanığın üzerine koyarak sarın ve bu işlemi 10 dakika arayla tekrarlayın.
  • Bir litre suya bir iki tutam kıyılmış leylak ekledikten sonra kaynatalım ve kaynayan leylaklı suyu süzdürüp steril bir bez yardımıyla yarayı leylaklı su ile temizleyin.
  • Bir tutum ıspanak yaprağını kaynar suda haşlayarak püre haline getirin ve ıspanak püresini gazlı bezin üzerine koyarak yarayı sarın.
  • Steril bir beze yeni demlenerek süzülmüş çay posasını koyarak yaranın üzerine kapatarak saralım ve bez kurudukça üzerine süzülmüş çay suyu gezdirilip dökülerek bez nemlendirilir.
  • Uygun bir tavaya ½ kg iç yağını ilave ederek eritin ve kızgın yağın üzerine iki avuç kadar incecik kıyılmış havacıva eklenip bitkiler iyice çatırdayana kadar kavrularak ocaktan alınır. Ardından hazırlanan iç yağlı karışım 10-12 saat buzdolabında beklemeye bırakılır. Bu sürenin sonunda tava dolaptan alınarak kısık ateşte kızdırır ve temiz bir tülbent yardımıyla cam bir kavanozun içine süzdürülerek boşaltılır.    Ardından kavanoz tekrar buzdolabına alınarak orada muhafaza edilir ve yanık olan bölgeye günlük tekrarlanarak sürülür.
  • Yanan bölgenin genişliğine göre aynı miktarlarda domates salçası ve sirke iyice harmanlanarak karıştırıldıktan sonra yanan bölgeye sürülür.

Benzer Konular :

Denizde Yanmaya Ne İyi Gelir?

Yanma İle İlgili Diğer Konular İçin Tıklayınız

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir