Yara İzlerine Ne İyi Gelir? Doğal İyileşme Yöntemleri ve Cilt Bakımı

Yara izlerine ne iyi gelir sorusu vücudunda ve yüzünde yara izleri bulunan kişiler tarafından sıkça sorulur. Kişilerin vücudunda ve yüzlerinde yara izi bulunması nedeniyle kendilerine olan özgüvenleri azalabilir. Özgüvenin arttırılması ve vücutta bulunan yara izlerinin geçirilmesi için pek çok tedavi yöntemi denenebilir. Evde dinlenecek tedavi yöntemleri sayesinde vücutta ve ciltte bulunan yara izleri kısa süre içerisinde tedavi edilebilir

Hindistan Cevizi Suyu

Yara izlerine ne iyi gelir sorusuna verilebilecek ilk cevap Hindistan cevizi suyudur. Hindistan cevizi suyu içerisinde vitamin mineral ve antioksidanlar bulunur. Antioksidanlar iyileştirici etkiye sahip olduklarından vücutta meydana gelen yara izlerinin iyileştirilmesinde oldukça etkilidirler. Hindistan cevizi suyunun yara izi bulunan bölgeye sürülmesi ile birlikte bölgenin kısa sürede iyileşeceği görülecektir. Hindistan cevizi suyunun içerisinde bulunan kolajen sayesinde yara izlerinin iyileşmesi ve yara görünümünün ortadan kaldırılması sağlanacaktır. Hindistan cevizi suyu ile ıslatılan bir parça pamuk yaranın bulunduğu bölgeye sürülür. Bu işlem her gün günde en az 2 defa tekrar edilir. Bu yöntemi kullanılması ile birlikte ciltte ve yüzde meydana gelen yaraların kısa süre içerisinde geçtiği görülecektir.

Kakao Yağı

Yara izlerine ne iyi gelir sorusuna verilebilecek bir diğer yanıt ise kakao yağıdır. Kakao yağının içerisinde e vitamini bulunur. E vitamini cildinin nemlendirilmesini ve elastik olmasını sağlar. Ayrıca e vitamini ciltte bulunan yaraların iyileştirilmesinde de oldukça etkilidir. Kakao yağının içerisinde bulunan e vitamini ve antioksidanlar ile ciltte meydana gelen yara izleri kısa süre içerisinde geçirilebilir. Kakao yağı yaranın bulunduğu bölgeye güzelce yedirilerek yağın cilt tarafından emilmesi sağlanır. Bu yöntem her gün uygulanabilir ve günde 3 defadan fazla uygulanmaması gerekir.

Patates

Yara izlerine ne iyi gelir sorusuna verilebilecek bir değer yanıt ise patatestir. Patatesin içerisinde antioksidan özellikleri sahip besin değerleri bulunur. Antioksidan bakımından zengin olan patatesin bir yara izi bulunan bölgeye sürülmesi ile yaranın iyileşme süreci hızlandırılır. 1 adet çiğ patates dilimlenerek yara bulunan bölge üzerinde uygulanır. Patatesin yarım saat kadar yarı üzerinde bekletilmesi sağlanır ve ardından bölge yıkanır. Bu yöntem her gece uygulanabilir ve yöntemin düzenli şekilde uygulandığı takdirde yara izlerinin kısa süre içerisinde iyileştiği görülecektir.

E Vitamini Yağı

Ciltte meydana gelen yara izlerinin tedavi edilmesi sürecinde kullanılabilecek bir diğer ürün ise e vitamini yağıdır. E vitamini yağı antioksidan özelliğine sahiptir ve böylece yaraların daha çabuk iyileşmesini sağlar. E vitamini yağı kapsül olarak temin edilmelidir ve kapsül kırılarak yaranın olduğu bölgeye sürülmelidir. Kırılan kapsül yara üzerine iyice yedirilerek bölgeye masaj yapılmalıdır. Bu yöntem herkese uygulanabilecek bir yöntemdir. E vitamini yağının kullanılması ile cilde meydana gelen yara izlerinin kısa süre içerisinde geçtiği gözlemlenmiştir.

Zeytinyağı

Ciltte ve özellikle yüzde meydana gelen yara izlerinde ortadan kaldırılması için kullanılabilecek bir diğer ürün ise zeytinyağıdır. Zeytinyağı sahip olduğu sağlıklı yağlar ve vitaminler sayesinde yaraların iyileşmesinin sürecinin hızlandırmaktadır. Zeytinyağı bir parça pamuk üzerine damlatılarak yaranın bulunduğu bölgeye sürülür. Zeytinyağının yara bulunan bölge tarafından iyice emilmesi sağlanır ve bu yöntem her gün düzenli olarak tekrarlanır. Bu yöntemin düzenli olarak tekrarlanması sayesinde ciltte meydana gelen yara izlerinin kısa süre içerisinde geçeceği gözlemlenecektir.

Yoğurt

Cildinde yara izleri bulunan kişiler bu yara izlerini nasıl geçirebilecekleri konusunda derin bir araştırmaya koyulurlar. Yara izlerini geçirilmesi için doğal ve ucuz tedavi yöntemleri de oldukça önemlidir. Yara izlerini tedavi edilebilmesi için kullanılabilecek en doğal ve ucuz tedavi yöntemlerinden birisi yoğurttur. Yoğurt yarı bulunan bölgeye uygulandığında yaranın daha kısa sürede iyileşmesi sağlanır. Yoğurt yeriz de bulunan bölgeye sürülür ve yaklaşık yarım saat kadar bölgede bekletilir. Yarım saatin ardından yoğurt sürülen bölge soğuk su ile yıkanır ve bu yöntem düzenli olarak tekrarlanır. Yoğurdun yere izi olan bölgeye düzenli olarak sürülmesi durumunda kısa süre içerisinde bölgedeki yara izinin iyileştiği görülecektir.

Bal

Yara izlerine ne iyi gelir sorusuna cevap olarak bal da söylenebilir. Yara izlerinin tedavisinde kullanılabilecek en doğal yöntemlerden birisi de baldır ve bal uzun yıllardır yaraların tedavisi için kullanılır. Bal içerisinde bulundurduğu antioksidanlar ve nemlendirici yapısı sayesinde yaraların daha kısa süre içerisinde iyileşmesini sağlar. Balığın yara izleri üzerinde kullanılabilmesi için yara izinin bulunduğu bölgeye bir miktar bal sürülür. Bal sürüldüğü bölgede yarım saat kadar bekletilir ve ardından bölge ılık su ile yıkanır. Bu yöntem her gün tekrarlanır ve yöntemin düzenli olarak yapılması durumunda yara izlerinin kısa süre içerisinde iyileşeceği görülür.

 

 

İçeriği Oylayın

“Yara İzlerine Ne İyi Gelir? Doğal İyileşme Yöntemleri ve Cilt Bakımı” üzerine 2 yorum

Yorum yapın