Yaratıcılığı Teşvik Etmek İçin Ne İyi Gelir?

Yaratıcılığı teşvik etmek için bazı yöntemleri uygulayabilirsiniz. Uygulamış olduğunuz bu yöntemler sayesinde hem odaklanma sürenizi arttırabilir hem de bu süre içerisinde daha yaratıcı fikirleri bulabilirsiniz. Özellikle sanatsal alanda yaratıcılığını arttırmak isteyen kişiler sanatsal aktivitelere ağırlık vererek yaratıcılıklarını artırma şansına sahip olurlar. Kişiler yeteneklerine bağlı olarak başarılı olmak istedikleri sanatsal aktivitelerde yaratıcılıklarını artırabilmek için bu alanlarda sürekli olarak pratik yapmalıdırlar.

Kitap Okuyun

Yaratıcılığı teşvik etmek için yapılabilecek sanatsal faaliyetler arasında ilk sırada romanların okunması yer almaktadır. Özellikle yazı yazmak veya roman kalem almak isteyen kişiler yaratıcılıklarını geliştirmek için kitap okumayı deneyebilirler. Kitap okuyan kişiler hem kelime dağarcıklarını arttıracak hem de başka hayatları tanıklık edecektir. Kitap okuduğunuz sürede hem yaratıcılığınızı arttıracak hem de kendi üslubunuzu geliştirmek için ihtiyacınız olan yöntemleri inceleyebileceksiniz. Okumuş olduğunuz romanlarda yazarın üslubuna ve kelimeleri kullanış şekline dikkat ederek siz de yazmak istediğiniz yazıları daha kolay kaleme alabilme şansını elde edebilirsiniz.

Sinemaya Yönelin

Yaratıcılığı teşvik etmek için bir diğer yöntem ise dizi ve film izlemektir. Özellikle kendinizi geliştirmek istediğiniz ve yaratıcılığınızı artırmak istediğiniz alanda çekilmiş olan filmleri izlemeniz oldukça önemlidir. İzlemiş olduğunuz bu filmler sayesinde hem filmin olay akışının nasıl gerçekleştiğine dair bilgi sahibi olacak hem de ben olsaydım burada bunu yapardım şeklinde düşünerek kendi senaryonuzu oluşturacaksınız. Sinemaya giderek vizyondaki tüm filmleri izlemeniz önerilir. Sadece sevdiğiniz türe ait olan filmleri değil de tüm filmleri de izlemeye Özen gösterdiğimizde yönetmenlerin ve senaristlerin kafasının nasıl çalıştığına daha yakından tanıklık edebilirsiniz. Film sırasında yanınıza almış olduğunuz kağıt ve kalemle filmi izlerken aklınıza gelen yaratıcı fikirleri buraya not edebilirsiniz.

Fotoğraf Çekin

Yaratıcılığı teşvik etmek için yapabileceğiniz aktiviteler arasında fotoğraf çekmek de yer alır. Fotoğraf çekmek özellikle doğa fotoğrafı çekmek kişilerin hem huzurlu hissetmesini hem de doğa ile iç içe vakit geçirmesini sağlar. Kişiler iç huzurunu buldukları takdirde beyinlere daha efektif halde çalışacaktır. Beynin daha efektif olarak çalışabilmesi ve doğanın vermiş olduğu huzurla kişilerin yaratıcılık seviyesinde de gözle görülür bir artış meydana gelecektir. Ayrıca çekmiş olduğunuz fotoğraflar başka hayatları tanıdık etmenizi de sağlayacağından yaratıcılığınız artacaktır.

Rüyalarınızı Not Edin

Roman yazmak veya bir senaryo kalem almak isteyen kişiler ilham bulmakta zorlanabilirler. İlham bulmak da zorlanan kişileri önerilen yöntemler arasında rüyalarını not etmeleri de yer alır. Rüyalar zaman zaman aklımızın sınırını zorlasalar da etkileyici fikirlere ev sahipliği yapabilirler. Bu nedenle ilginç bir rüya gördüğünüzde Sabah uyanır uyanmaz bu rüyayı not edin. Rüyanın tümünü hatırlayamamanız normaldir hatırladığınız kadarını not etmeniz ileride bu fikri kullanarak herhangi bir konu hakkında ilham sahibi olabilmenizi sağlayabilir. Ayrıca rüyalarınızın not alarak bu rüyayı zihninizden devam ettirmeye çalışmak hem yaratıcı fikirleri ortaya atmanıza yardımcı olacak hem de sizi daha ilginç konular bulmaya itecektir.

Bol Bol Gezin

Kişiler yaratıcılıklarını artırabilmek için farklı mekanları ziyaret edebilirler. Özellikle farklı kültürleri görmek kültürünüzün artmasına neden olacağından bu durum yaratıcılığınızı da teşvik edecektir. Ziyaret ettiğiniz yerler hakkında detaylı araştırmalar yapmak veya ziyaret gerçekleştirdiğiniz mekanlar hakkındaki ilginç hikayeleri dinlemek de size yaratıcılığınızı teşvik etmekte yardımcı olacaktır. Farklı mekanları gezen kişiler bu mekanları imkansız zihinlerinde farklı şekilde hayal edebilir ve bu sayede daha yaratıcı fikirlere sahip olabilirler. Özellikle sinema ve edebiyat alanında kendini geliştirmek isteyen kişiler tanımış oldukları farklı kültürler sayesinde hem daha fazla hikayeye sahip olacak hem de daha ilginç hikayelere tanıklık edebilecektir.

Bol Bol Pratik Yapın

Yaratıcılığı teşvik etmek için uygulanabilecek yöntemler arasında belki de en önemlisi bol bol pratik yapmaktır. Kişiler kendilerini geliştirmek istedikleri ve yaratıcılıklarını artırmak istedikleri alanlarda sürekli olarak pratik yapmalıdırlar. Bir resim çizmek isteyen kişi sürekli olarak pratik yaparak hem bu resimde hangi figürlere yer vereceğine daha kolay karar verebilir hem de pratik yaparken aklına yeni fikirler gelebilir. Yazar olmak veya senaryo yazmak isteyen kişiler ise her konu hakkında kısa kısa yazılar kaleme alabilirler. Kısa kısa kalemi alınan bu yazılar sayesinde hem bir sürü küçük hikayeye sahip olabilir hem de bu yazıları kaleme alırken aklınıza yeni fikirler gelebilir. Bol bol pratik yaptığınız her konu hakkında daha detaylı bilgiye sahip olacağınızdan yaratıcılığınızı daha da geliştirme şansını elde edebilirsiniz.

İçeriği Oylayın

Yorum yapın