Yaşlılarda Bellek Kaybını Azaltmak İçin Ne Yapabilirsiniz?

Yaşlılarda bellek kaybı sonucunda unutkanlık sorunu ortaya çıkmaktadır. Kısa süreli bellek ve uzun süreli bellek adı verilen iki bellek bulunmaktadır. Kısa süreli bellek içerisinde edinilen bilgilerin kısa süreliğine beyinde saklanması durumudur. Uzun süreli bellek isem hafıza adı verilen durumdur. Uzun süreli bellek içerisinde hayata dair birçok detaya yer verilir ve çeşitli sınıflandırılmalar yapılır. Yaşlılarda meydana gelen belli hafızanın belli bölümlerinde kesintiler oluşmasına neden olabilir. Bilgilerin unutulması, kişilerin hatırlanmaması veya bir yerde bırakılan eşyanın nerede olduğunu bulunamaması gibi pek çok belirti bellek kaybının gerçekleşmeye başladığını gösterir. Ben de kaynana tedavi edilebilmesi için doktorlardan yardım alınmasından ve hayatta bazı değişikliklerin yapılmasında fayda vardır.

Alkol Tüketiminin Azaltılması

Yaşlılarda bellek kaybı genç yaşlarda çok fazla alkol tüketilmesi sonucunda ortaya çıkabilir. Alkol tüketimi beyne birçok zarar vermekte ve beyin hücrelerinin zarar görmesine neden olmaktadır. İleriye aşağıda ben de kalbiyle karşılaşmak istemeyen kişilerin gençliğinden itibaren alkol tüketimine belirli bir sınırlandırma getirmeleri gerekmektedir. Orta yaş üzerinde olan bireyler de unutkanlık sorunları ile karşılaşabilirler. Bu unutkanlık sorunlarının oluşmaması için alkol tüketimi sınırlandırılmalı veya tamamen hayattan çıkartılmalıdır.

Uyku Düzeni

Yaşlılarda bellek kaybı uzun süreli bellek kaybı veya kısa sürede bellek kaybı olarak ikiye ayrılabilir. Bellek kayıplarının oluşmasının engellenebilmesi için yaşlıların kaliteli şekilde uyuması gerekmektedir. Özellikle ileriki yaşlardaki bireyler günde en az 8 saat kaliteli bir şekilde uyumalıdır. Hakkında 8 saat uyuyan bireylerin beyinleri daha efektif şekilde çalışmakta ve yeni bilgileri öğrenmeye daha açık olmaktadır. Ayrıca düzenli uyuyan kişilerde hafızanın daha kuvvetli olduğu görülmüştür. Bu nedenle yaşlılık döneminde hafıza problemleri yaşayan kişilerin uyku düzenlerini dikkat etmeleri gerekmektedir.

Stres Yönetimi

Yaşlılarda bellek kaybı çok stresli ortamlarda bulunulması sonucunda meydana gelebilir. Aşırı stres beyni olumsuz etkilemekte ben unutkanlık sorununun ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Ayrıca aşırı stres sonucunda beyinde hafıza için önemli olan bölümlerin zarar görmesi gibi durumlarla da karşılaşabilmek mümkündür. Bu nedenle hafıza problemi ile karşılaşan yaşlıların olabildiğince hayat stresinden uzak durmaları ve sakin ortamlarda yaşamlarını sürdürmeleri gerekir.

Vitamin Desteği

Yaşlılık döneminde unutkanlık ve hafıza kaybı gibi sorunlarla karşılaşma olasılığı da artar. Günlük yaşamlarında sık sık bir şeyleri unuttuklarını hisseden kişiler onu doktor önerisiyle bazı vitaminleri almaya başlayabilirler. Unutkanlık için kullanılabilecek vitaminler başında B12 vitamini yer almaktadır. B12 vitaminin vücutta bulunması ile sinirler daha sağlıklı şekilde çalışır. B12 vitamini eksikliği durumunda ise unutkanlık ve kısa sürede hafıza kaybı gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Bu nedenle yaşlılarda unutkanlık durumunun görülmeye başlanmasının ardından B12 vitamin desteği alınması sağlanabilir. Vitamin desteği doktor gözetiminde alınmalıdır. İleri yaşlarda unutkanlık sorunu ile karşılaşmamak isteyen kişiler ise yaşlanmadan önce B12 vitamini içeren besinleri tüketmeye veya B12 vitamin desteği almaya başlamalıdırlar.

D Vitamini

Yaşlılık ile birlikte unutkanlık durumu daha sık ortaya çıkmaktadır. Vücuduna ihtiyacı olan vitaminleri yeterli miktarda alamaması sonucunda da unutkanlık sorunu ile karşılaşabilmek mümkündür. Yapılan araştırmalar sonucunda unutkanlığın nedenleri arasında vücudun ihtiyacı olan D vitamininin yeterli miktarda alınmaması da gösterilmiştir. Vücutta D vitamini eksikliğinin bulunması durumunda unutkanlık ortaya çıkacak ve vitamin desteği alınmadığında bu sorun giderek büyüyecektir. Yaşlılık döneminde D vitamini bakımından zengin olan besinlerin tüketilmesi ile birlikte unutkanlık sorununun da hafifletmesi sağlanabilir. D vitamini için en önemli kaynak Güneş ışığıdır. Ancak yaşlıların çok fazla güneş ışığı altında kalmaması gerekmektedir. Güneş ışığına ek olarak D vitamini bakımından zengin olan yağlı balıkların yumurtanın ve tavuğun tüketilmesi ile birlikte vücudun ihtiyacı olan D vitamininin alınması sağlanabilir.

Vitamini Desteği

Yaşlılarda bellek kaybı sorununun hafifletilebilmesi için yaşlıların dengeli ve düzenli şekilde beslenmeleri gerekmektedir. Dengeli ve düzenli beslenmeye ek olarak yaşlıların her gün 8 saat uyuması da oldukça önemlidir. Düzenli uyku ve dengeli beslenmenin unutkanlığı azaltacağı düşünülmektedir. Dengeli ve düzenli beslenmeye ek olarak vücudun ihtiyacı olan vitaminlerin alınması da sağlanmalıdır. Yaşlılık döneminde c vitamini ve e vitamini bakımından zengin olan besinlerin tüketimine ağırlık verilmelidir. C vitamini bakımından zengin olan besinlerin tüketilmesi ile hafızanın güçlendirilmesini sağlanacaktır. Yeterli miktarda c vitamininin alınması ile hafıza daha sağlıklı hale getirilecek ve bu sayede unutkanlık sorunu ortadan kaldırılacaktır. Bellek kaybı sorununun tedavi edilebilmesi için kullanılması gereken vitaminlerden birisi de e vitaminidir. Vücudun ihtiyacı olan e vitamininin alınması ile birlikte başta unutkanlık olmak üzere Alzheimer hastalığının da daha yavaş şekilde ilerlediği görülecektir. Yaşlılarda unutkanlık ve belli kaybı sorunlarının görülmeye başlanması durumunda e vitamini bakımından zengin olan besinlerin tüketimine ağırlık verilmeli ve gerekirse vitamin takviyesi alınmalıdır. Ancak e vitamini takviyesi alınmadan önce doktor kontrolünden geçmek ve vitaminlerin doktorun belirlediği dozajda kullanılmasına özen gösterilmesi oldukça önemlidir.

 

İçeriği Oylayın

Yorum yapın