Yaşlılarda Eklem Ağrılarına Ne İyi Gelir?

Yaşlılarda eklem ağrıları yaşın ilerlemesi ile daha sık görülmeye başlar. Özellikle dizlerde görülmeye başlayan ağrılar sonucunda yaşlıların hareket kabiliyetleri azalabilir. Hareket kabiliyetlerinin azalması sonucunda yaşlılar yaşam kalitesini düşürmek zorunda kalabilirler. Eklem ağrıları ile mücadele eden yaşlılar hayatlarında yapacakları bazı küçük değişiklikler ile bu ağrıları hafifletmeyi başarabilirler. Eklem ağrılarının tedavisinde öncelikle ağrılara iyi gelen yiyeceklerin tüketimine ağırlık verilmesi gerekmektedir.

Zeytinyağı

Yaşlılarda eklem ağrıları dengeli ve düzenli beslenme sonucunda hafifletilebilir. Yaşın ilerlemesi ile birlikte eklemlerdeki ağrıların artış göstermesi olağan bir durumdur. Eklemlerde meydana gelen ağrıların hafifletilebilmesi için yemeklerde zeytinyağı kullanımına özen gösterilmelidir. Hakiki ve soğuk sıkım olarak adlandırılan zeytinyağlarının tüketilmesi ile birlikte eklem ve diz ağrılarının hafifletilmesi sağlanacaktır. Özellikle yaşlılık döneminde Ayçiçek yağının tüketilmesi bağışıklık sisteminin bakterilerle mücadelesini zorlaştırmaktadır. Bu nedenle yaşlılık döneminde zeytinyağı kullanılarak hem Omega 3 hem de vücut için yararlı olan proteinlerin vücuda alınması sağlanabilir.

Balık Tüketimi

Yaşlılarda eklem ağrıları Omega 3 bakımından zengin olan besinlerin tüketilmesi ile hafifletilebilir. Omega 3 bakımından zengin olan besinlerin tüketilmesi ile eklemlerde ve dizlerde meydana gelen ağrılar hafifletilebilir. Omega 3 alımı için özellikle soğuk sularda yaşayan balıkların tüketilmesi daha etkili olacaktır. Soğuk sularda yaşayan balıklar Omega 3 bakımından daha zengindir ve eklemlerde meydana gelen ağrıların daha kısa süre içerisinde hafiflemesini sağlayacaklardır. Soğuk su balıkları olarak adlandırılan ton balığı sardalya ve somonun haftada 2-3 defa tüketilmesi ile vücudun ihtiyacı olan Omega 3’ün alınması sağlanabilir. Yeterli miktarda Omega 3 alınması ile birlikte başta dizler olmak üzere tüm eklemlerdeki ağrılar hafifleyecektir.

Kemik Suyu Kullanımı

Yaşlılarda eklem ağrıları yaşlıların yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir. Yaşam kalitelerinin iyileştirilebilmesi için yaşlıların kemik suyu tüketimine ağırlık vermesi önerilmektedir. Kemik suyu tüketimi ile kemiklerin daha sağlıklı olması sağlanacak ve bu şekilde eklemlerde meydana gelen ağrılar ortadan kaldırılacaktır. Ancak kemik suyu tüketirken dikkat edilmesi gereken nokta doğal ve katkı maddesi içermeyen kemik sularının tüketilmesidir. Doğal kemik suları içerisinde amino asitleri bulundurması ile eklemlerin daha sağlıklı şekilde çalışmasını sağlayacaktır. Kemik suyunun içerisinde amino asitlere ek olarak yüksek miktarda kalsiyum da bulunmaktadır. Kalsiyum da kemik sağlığı için oldukça önemli olan bir besin maddesidir ve yeterli miktarda kalsiyum alınması ile eklemlerdeki ağrılar hafifletilecektir.

Tam Tahıllı Besinlerin Tüketilmesi

Yaşın ilerlemesi ile birlikte belde, dizlerde ve eklemlerde ağrılar daha sık görülmeye başlar. Bu ağrıların hafifletilebilmesi için kişilerin dengeli ve düzenli şekilde beslenmeleri önerilir. Dengeli ve düzenli beslenmek isteyen kişiler tahıl tüketimine belirli sınırlandırmalar getirmelidirler. Bu nedenle gün içerisinde tüketilen beyaz ekmeğin yerine tam buğday ekmeklerini tüketilmesi önerilmektedir. Ayrıca yüksek lif içeren besinlerin tüketilmesi ile de dizlerde meydana gelen ağrıların hafifletildiği görülmüştür. Tam buğday ve tam tahıllı besinlerin tüketilmesi eklemlerde meydana gelen ağrıların hafifletilmesini sağlanacaktır. Bu besinler ağrı hafifletici özelliklere sahiptirler ve bu şekilde vücutta meydana gelen ağrıların dinmesini sağlarlar.

D Vitamini

Yaşlılarda meydana gelen eklem ağrılarının tedavi edilebilmesi için takviye ürünlerin kullanımına da ağırlık verilebilir. Ancak takviye besinlerin doktor önerisi ile alınması oldukça önemlidir. Kemiklerin güçlendirilebilmesi için özellikle ileri yaşlarda D vitamini takviyesi alınması önerilmektedir. Vücudun ihtiyacı olan D vitamininin karşılanamaması durumunda eklem ağrılarının artış gösterdiği ve yaralanma riskinin arttığı görülmüştür. D vitamini takviyesi ile yaşlılarda oluşan eklem ağrılarının hafifletilebilmesi ve kaza düşme gibi nedenlerle oluşan yaraların daha kısa süre içerisinde iyileşmesi sağlanacaktır.

Zerdeçal

Curcumin maddesi özellikle son yıllarda popüler olmuştur ve ağrı kesici özelliği ile dikkat çekmektedir. Curcumin bakımından zengin olan besinlerin tüketilmesi ile birlikte eklemlerinde ağrı bulunan kişilerin daha rahat şekilde yürüyebildiği ve ağrılarının şiddetinin azaldığı görülmüştür. Zerdeçal curcumin bakımından zengin bir besindir ve düzenli olarak kullanılması sonucunda vücutta meydana gelen ağrıların hafifletilmesi sağlanabilir. Zerdeçaldan daha yüksek etkiyi elde edebilmek için içerisine karabiber eklenebilir. Zerdeçal ve karabiber karışımının tüketilmesi ile eklemlerde dizlerde ve vücudun tümünde meydana gelen ağrılar hafifleyecektir.

Antioksidanlar

Yaşlılarda eklem ağrıları antioksidanların tüketilmesi ile hafifletilebilir. Antioksidan bakımından zengin olan portakal çilek gibi besinlerin tüketilmesi ile ağrıların hafiflediği görülecektir. Antioksidan bakımından zengin olan meyvelerden birisi de vişnedir. Düzenli olarak vişne tüketilmesi ile vişnenin sahip olduğu ağrı kesici özelliğin devreye girmesi sağlanacaktır. Vişne sahip olduğu ağrı kesici özellik sayesinde başta eklemler olmak üzere vücutta meydana gelen ağrıların hafiflemesini sağlayacaktır. Yaşlıların düzenli olarak antioksidan bakımından zengin meyveleri tüketmeleri ile yaşadıkları birçok ağrı sorununun hafiflediği görülecektir.

 

İçeriği Oylayın

“Yaşlılarda Eklem Ağrılarına Ne İyi Gelir?” üzerine 2 yorum

Yorum yapın