Yaz Yorgunluğuna Karşı Ne İyi Gelir?

Yaz yorgunluğuna ne iyi gelir sorusu havaların ısınması ile birlikte sürekli olarak kendini yorgun eden hisseden kişiler tarafından sorulmaktadır. Yaz yorgunlukları mevsimlerin değişmesi ve mevsime bağlı olarak aşırı sıcakların hissedilmesi ile meydana gelmektedir. Yazın vücudun çok fazla terlemesi ve bunun sonucunda su kaybetmesiyle birlikte vücutta yorgunluk ve halsizlik durumları daha sık görülür. Yaz yorgunluğu sorunu ile karşı karşıya kalan kişilerin yorgunluğunu atabilmesi için çeşitli besinlerden faydalanması ve bazı önlemleri alması gerekir.

Kahvaltı

Yaz yorgunluğuna ne iyi gelir sorusuna cevap olarak besin değeri yüksek ürünler ile güne başlamak şeklinde cevap verilebilir. Glisemik indeksi düşük olan besinlerin kullanılması ile birlikte vücut uzun süre enerjik hissedecektir. Kahvaltı sırasında glisemik indeksi düşük olan yulaf ve yulaf ezmesinde tüketilmesi ile birlikte vücuttaki enerjinin daha dengeli şekilde kullanılması sağlanacaktır. Kahvaltıda yulaf ezmesi tüketen kişiler gün boyu daha enerjik ve tok hissedeceklerdir. Her sabah kahvaltıda bir kase yulaf ezmesi ve yoğurt karışımının tüketilmesi ile birlikte kişiler yaz yorgunluğunu en kısa sürede atlatacaktır.

Yeşil Sebzeler

Yaz yorgunluğuna ne iyi gelir sorusuna yeşil sebzelerin tüketilmesi şeklinde cevap verilebilir. Yeşil sebzeler içlerinde bulunan demir ve potasyum gibi mineraller ile halsizlik durumunun ortadan kaldırılmasını sağlayacaktır. Ispanak maydanoz dereotu gibi yeşil sebzelerin tüketilmesi ile birlikte hem vücudun ihtiyacı olan minerallerin hem de potasyumun alınması sağlanacaktır. Özellikle ıspanağın çiğ veya yemeklerin içerisinde tüketilmesi ile birlikte vücudun ihtiyacı olan demirin de alınması sağlanacaktır. Yeşil sebzelerin tüketilmesi ile vücut ihtiyacı olan minerallerin büyük çoğunluğuna ve demire ulaşacaktır. Minerallerin ve demirin alınması ile birlikte yazın meydana gelen yorgunluk sorununun önüne geçilebilir.

Yoğurt

Yaz yorgunluğuna ne iyi gelir sorusuna cevap olarak yoğurt tüketimine ağırlık verilmesi şeklinde cevap verilebilir. Yoğurt hem protein kaynağıdır hem de sahip olduğu probiyotikler ile vücudun direncinin arttırılmasını sağlar. Düzenli olarak yoğurt tüketilmesi ile birlikte bağırsak florasının dengelenmesi ve bağırsakta yararlı bakterilerin artırılması sağlanabilir. Probiyotiklerin düzenli olarak kullanılması ile birlikte halsizlik ve yorgunluk sorununun ortadan kaldırıldığı görülmüştür. Bu nedenle yaz aylarında kendini halsiz veya yorgun hisseden kişilerin günde bir kase yoğurt yemeleri önerilir. Günde bir kase yoğurt tüketilmesi ile birlikte halsizlik ve yorgunluk sorunları hafifletilecektir. Yoğurt sade olarak ara öğünlerde tüketilebileceği gibi ana öğünlerin yanında da tüketilebilir. Yoğurdu sade olarak yemek istemeyen kişiler yoğurdun içerisinde meyve veya yulaf ezmesi ekleyerek de kullanabilirler.

Omega 3

Yaz yorgunluğu sorunu ile karşılaşan kişilerin bu sorunları ortadan kaldırabilmek için haftada 3 defa balık tüketmeleri önerilir. Balıklar Omega 3 yağ asitlerini içermektedirler ve bu yağ asitleri vücudun daha sağlıklı olmasını sağlamaktadır. Ayrıca haftada 3 gün balık tüketen kişilere zihinlerinin daha hızlı çalıştığı ve beyin fonksiyonlarının geliştiği görülmüştür. Haftada 3 gün özellikle yağlı balıkların tüketilmesi ile birlikte vücudun ihtiyacı olan Omega 3 yağ asitleri alınabilir. Omega 3 alınması ile vücudun daha sağlıklı olması ve yorgunluk hissinin ortadan kaldırılması sağlanabilir.

Kuruyemiş

Yazın kendini sürekli olarak halsiz veya yorgun hisseden kişilerin tüketmesi gereken besinler arasında kuruyemişler de yer alır. Kuruyemişler kas yorgunluğu ve kas ağrılarını da önüne geçmektedir. Günde bir avuç badem veya fındık tüketilmesi ile birlikte vücudun ihtiyacı olan magnezyumun alınması sağlanabilir. Magnezyumun alınması ile birlikte vücutta meydana gelen yorgunluk hafifletilebilir ve kişiler kendine daha enerjik hissetmeye başlayabilir. Bademe ek olarak fındık, kaju ve kabak çekirdeği de magnezyum içeren kuruyemişlerdir. Bu kuruyemişlerin günde bir avuç tüketilmesi önerilir. Badem fındık kabak çekirdeği gibi kuruyemişlerin gün içerisinde tüketilmesi ile birlikte kas ağrıları hafifleyecek ve yorgunluk hissi ortadan kalkacaktır.

Su Tüketimi

Yaz yorgunluğuna ne iyi gelir sorusuna cevap olarak su ilk sıralarda gösterilir. Vücudun daha sağlıklı çalışması ve gerekli olan oksijeni alabilmesi için su tüketimi oldukça önemlidir. Kişilerin günde 10 ile 12 bardak arasında Su içmeleri gerekmektedir. Günlük su tüketimi kişilerin kilosuna ve yaşına göre değişiklik gösterebilir. Günlük tüketilmesi gereken su miktarını öğrenilmesinin ardından bu miktarın gün içerisinde alınması sağlanmalıdır. Düzenli olarak su içmeyen kişiler yorgunluk veya halsizlik sorunları ile daha sık karşılaşırlar. Düzenli olarak su tüketildiği durumlarda vücut ihtiyacı olan enerjiye kavuşacaktır. Su içilmesinin yanı sıra çorba veya meyve sularının tüketilmesi de günlük su ihtiyacının alınmasına faydalı olacaktır.

 

İçeriği Oylayın

“Yaz Yorgunluğuna Karşı Ne İyi Gelir?” üzerine 2 yorum

Yorum yapın