Yeşil Çay Neye İyi Gelir?ne iyi gelir

Son yıllarda oldukça popüler olan yeşil çay, kalp damar sağlığından zayıflamaya kadar pek çok derde devadır. Yeşil çay ve normal çay aynı bitkiden elde edilmektedir. Yapım aşamasında kullanılan yapraklar normal çaydan farklı olarak daha az oksitlenmekte ve dolayısı ile vitamin, mineral ve antioksidan değeri korunmaktadır. Yeşil çay birçok ülkede antioksidan etkisinden yararlanmak için binlerce yıldır kullanılmaktadır.

Yeşil Çay Neye İyi Gelir?

Damar Tıkanıklığı: Yapılan araştırmalara göre düzenli yeşil çay tüketimi damar tıkanıklığını riskini azaltmaktadır. Yeşil çay tüketimi düzenli olan kişilerde özellikle koroner arter hastalığına yakalanma olasılığının daha düşük olduğu belirtilmektedir.

Kolesterol: Düzenli yeşil çay tüketimi kötü kolesterolü düşürmekte iyi kolesterolü ise yükseltmektedir. Yeşil çay bağırsakların kolesterolü emmesini engellemektedir. Ayrıca vücudun kötü kolesterolden daha çabuk arınmasını sağlamaktadır.

yesil cay faydalari

Diyabet: Kan şekerini düzenleyici bir etki yaratan yeşil çay uzmanlar tarafından diyabet hastalarını tavsiye edilen bitkisel çaylar arasındadır. Fakat düzenli diyabet ilacı kullanan kişiler yeşil çay tüketmeye başlamadan önce mutlaka doktoruna danışmalıdır.

Cilt Ve Saç Sağlığı: Yeşil çay cilt ve saç bakımı için kullanılabilecek doğal bir üründür. Cilt ve saç sağlığını korumak adına uzmanlar yeşil çay önermektedir. Saç için kullanılacaksa duruluma suyuna ilave edilerek saç derisine masaj yapılarak kullanılmalıdır. Bu sayede kepeklenme, saç derisinde kuruluk gibi sorunları önlemektedir. Yine antioksidan etkisi ile cilt bakımı için faydalıdır. Yaşlanmaya etkilerini azaltarak cilt güzelliğine katkı bulunur.

Zayıflama: Yeşil çay açlık hissini bastırarak tok kalma süresini uzatan bir etkiye sahiptir. Bu nedenle de tüm diyet listelerinde yer almaktadır. Özellikle bölgesel zayıflamaya katkıda bulunmakta ve yağlanmayı engellemektedir. Yeşil çayın zayıflama üzerindeki etkisini arttırmak için düzenli egzersiz yapılarak zayıflama sürecine katkıda bulunulabilir.

Diş Sağlığı: Diş çürümesine yol açan ve diş yüzeyinde biriken plak tabakasını oluşturan bakterileri yok etmek ya da azaltmak için yeşil çay düzenli kullanılmalıdır. Diş eti hastalıklarına karşı da iyi gelen bitkiler arasında yer almaktadır.

Yeşil Çayın Faydaları

  • Güçlü bir antioksidandır.
  • Kansere karşı koruyucu etki sağlar.
  • Metabolizmayı hızlandırır.
  • Bağışıklık sistemini kuvvetlendirici etkisi vardır.
  • Kan basıncını düşürür.
  • Kilo vermeye yardımcı olur.
  • Kalp sağlığı için faydalıdır.

Yeşil Çay Nasıl Hazırlanır?

Yeşil çay diğer bitki çayları gibi kolaylıkla hazırlanan bitkisel çaylardan biridir. 1 fincan kaynatılmış iyi suyun içine 1 çay kaşığı kadar kurutulmuş yeşil çay ilave edilir. 3 dakika kadar demlenir. Eğer çayın demlenme süresi uzun tutulursa çayın tadı acılaşabilir. Hazırlanan çay öğün aralarında içilebilir.

Yeşil Çayın Yan Etkileri

Kalp, tansiyon, karaciğer, mide ülseri, böbrek hastalıkları gibi problemi olan kişiler yeşil çay tüketmemelidir. Osteoporoz, diyabet, anemi gibi hastalığı olan kişiler mutlaka kullanmadan önce doktoruna başvurmalıdır. Gebelik ve emzirme döneminde tüketimi tavsiye edilmemektedir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir