Yol Hipnozu Nedir? Yol Hipnozuna Ne İyi Gelir?

Yol hipnozu uzun yola çıkan kişilerin karşılaşmış olduğu problemlerden birisidir. Özellikle uzun yolculuklarda meydana gelen kazaların büyük bir bölümünün bu hipnoz problemi nedeniyle ortaya çıktığı görülmüştür. Kişiler uzun yola çıktıklarında düzenli şekilde mola vermedikleri durumda yol hipnozunun etkisine girerler ve bu durumda kaza yapma gibi büyük sorunlarla karşılaşılabilir.

Yol Hipnozunun Açıklaması Nedir?

Yol hipnozu aynı zamanda otoban hipnozu olarak da bilinen bir kavramdır. Bu kavram sürücülerin özellikle uzun yollarda belirli bir noktaya odaklanması durumuna verilen addır. Kişiler belirli bir noktaya odaklandıkları takdirde dalgınlık veya konsantrasyon bozukluğu yaşayabilirler. Meydana gelen bu hipnoz durumu kişilerin kısa sürede bilinç kaybı yaşamalarına veya bakmış oldukları nesnelere odaklanmasının engellenmesine neden olabilir. Sürücülerin gözleri açık dahi olsa o an bir yere odaklandıkları için sanki gözleri kapalıymışçasına araba sürmeye devam ederler. Kişiler bir noktaya odaklandıkları için beyin hipnoz olur ve bu durumda sürücünün otomobili güvenli şekilde sürebilmesi zorlaşır. Bu problemin ortadan kaldırılabilmesi için kişilerin yolculuk öncesinde ve yolculuk sırasında boğazı önlemleri almaları önerilir.

Müziğin Resmini Sürekli Değiştirin

Yol hipnozu uzun yolculuklarda şoförün gözünün bir yere dalması ve araba içerisinde herhangi bir uyarıcı olmaması nedeniyle konsantrasyonunu kaybetmesi durumudur. Şoförün gözünün bir yere odaklanması ise yol güvenliğini tehlikeye atacağından kişilerin kaza yapma ihtimalleri artar. Yol hipnozuna maruz kalmamak için kişilerin yapması gereken ilk şey araç içerisinde dinlemiş oldukları müziğin resmini sürekli olarak değiştirmeleri gerektiğidir. Sürekli aynı tonda müzik dinlemek bir süre sonra kişilerin uykusunu getirebilir veya kişilerin yol hipnozuna maruz kalmasına neden olabilir. Bu durumun ortadan kaldırılabilmesi için yolculuk sırasında müzik ritmini sürekli olarak değiştirilmesi ve çoğunlukla hareketli müziklerin dinlenilmesine Özen gösterilmesinde fayda vardır. Müzik öğretmeni sürekli değiştirilmesi ve hareketli müziklerin dinlenmesi ile sürücünün Zihni açılacaktır ve bu sayede uyku problemi de ortadan kaldırılacaktır.

Uykusuz Yola Çıkmayın

Yol hipnozu genellikle sürücülerin çok yorgun olması ve uykularını yeterli almamaları nedeniyle ortaya çıkan bir problemdir. Bu problem kişilerin uykusuz veya yorgun olarak yola çıkmaları durumunda bir süre sonra uykularının gelmesi gibi problemlerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Şoförlerin uzun yola çıkmadan önce en az 6-7 saat uyumaları öneridir. Sürücülerin 6-7 saat uyumaları yolculuk sırasında uyku problemi yaşanılmasının önüne geçilebilir. Uykusuzluk ve yorgunluk şoförün dikkatini dağılmasına ve odağını kaybetmesine neden olabilir. Bu sorunlarla karşılaşmak istemeyen yolcuları düzenli bir uykunun ardından yola çıkmaları yol hipnozunun ortaya çıkmasını engelleyecektir.

Araç İçerisini Yeterince Havalandırın

Yol hipnozları araç içerisinde havasız kalması sonucunda da meydana gelebilir. Araç içerisinde camların sürekli olarak kapalı kalmasın şoförlerin bir süre sonra uykularının gelmelerine veya vücutlarının gevşemesine neden olabilir. Bu durum ise şoförün dikkatinin dağılmasına ve odaklanma problemi yaşamasına neden olabilir. Bu durumdan kurtulabilmek için özellikle uzun yolculuklarda aracın sürekli olarak havalandırılmasına önem verilmelidir. Aracın sürekli olarak havalandırılması sayesinde arabanın içine sürekli temiz hava akışı olacak bu da yolcunun nefes alışverişini düzenlemesini sağlayacaktır. Nefes alışverişini düzenlenmesi ise uyku problemi veya yorgunluğa bağlı dikkat dağınıklığı problemini ortadan kaldıracaktır.

Sürekli Aynı Yere Bakmayın

Uzun yolculuklara çıkan şoförlerin yeterince mola vermemeleri veya araç içerisinde havalandırmamaları durumunda odaklanma problemi yaşadıkları görülmüştür. Yolculuk sırasında şoförün hipnoza maruz kalmaması için yolculuk sırasında sürekli olarak aynı yere bakmaması gerekir. Şoförün sürekli aynı yere odaklanması bir süre sonra odaklandığı noktayı görmesini engelleyecek ve bu da yol hipnozunun ortaya çıkmasına neden olacaktır. Bu durumun ortaya çıkmasını engelleyebilmek için şoförlerin yolculuk boyunca sürekli olarak farklı noktalara bakmaları önerilir. Özellikle trafik levhalarına odaklanılması şoförlerin sürekli olarak aynı yere odaklanması problemini ortadan kaldıracak bu sayede de yol hipnozunun meydana gelmesi engellenecektir.

Şoför ile Konuşun

Yol hipnozu uzun yolculuklarda meydana gelebilen bir problemdir. Şoförün yol hipnozuna maruz kalmaması için kendi başına uygulayabileceği bazı yöntemler bulunur. Araç içinin sürekli olarak havalandırılması şoförün yeterince uyuduktan sonra yola çıkması gibi yöntemler sayesinde yol hipnozunun ortaya çıkmasına neden olabilir. Yol hipnozunun ortaya çıkmaması için şoförlerin alabileceği önlemlere ek olarak araç içerisinde bulunan diğer yolcular da bazı önlemler alabilir. Arayış içerisinde bulunan yolcular yol boyunca şoförün uyanık kalmasını sağlayabilmek için onunla sohbet edebilirler. Sohbet sırasında konunun değiştirilmesine Özen göstererek şoförün sıkılmasının veya sürekli olarak aynı noktaya odaklanmasını da önüne geçilebilir. Şoför ile onun dikkatini dağıtmayacak şekilde sohbet etmek şoförün uyku veya dalgınlık problemleri yaşamasını engelleyecektir. Bu durumda yol hipnozunun ortaya çıkmasının engellenmesi yardımcı olacaktır.

İçeriği Oylayın

Yorum yapın