Yorgunluk ve Halsizlik İçin Ne İyi Gelir? 5 Doğal Öneri

Yorgunluk ve halsizlik başta düzensiz beslenme ve düzensiz uyku nedeniyle meydana gelen bir sorundur. Yorgunluk ve halsizlik nedenleri arasında mevsim geçişleri de gösterilebilir. Düzensiz beslenme ve mevsim geçişlerinde ortaya çıkan yorgun hissetme ve halsiz düşme sorunu kişilerin günlük hayatını olumsuz yönde etkiler. Yorgunluğu ne halsizliğin giderilebilmesi için evde bulunan ürünlerle daha enerjik hissedebilirsiniz.

C Vitamini

Yorgunluk ve halsizlik neden olur sorusuna başta düzensiz beslenme ve düzensiz uyku cevapları verilebilir. Ayrıca kişilerin çok hareketli bir hayat tarzlarının olması ve vitamin eksiklikleri de yorgunluğu ve halsizliğin meydana gelmesine neden olur. Yorgunluğun ve halsizliğin geçmesini isteyen kişiler evde doğal yöntemleri kullanarak daha enerjik hissetmek için çabalarlar. Yorgunluk ve halsizlik için vitamin arayışında olan kişilerin yönelmesi gereken vitamin türü vitamin c’dir. Vitamin c eksikliği bulunan kişilerin daha yorgun ve halsiz hissettikleri görülmüştür. Her gün portakal veya mandalina tüketerek vücutta meydana gelen c vitamini eksikliğinin önüne geçilebilir. Limondan c vitamini bakımından zengin bir besindir. Limonun tüketilmesi için salata veya yemeklere limon sıkılması önerilebilir. Portakal mandalina gibi ürünleri tüketmeyen kişiler bu ürünlerin sularını da içmeyi tercih edebilirler.

Yulaf Ezmesi

Yorgunluk ve halsizlik ne iyi gelir sorusuna yulaf ezmesi cevabı da verilebilir. Yulaf ve yulaf ezmesi kahvaltılarda tüketildiği takdirde kişiler daha enerjik şekilde güne başlarlar. Yulaf içerisinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde kan şekerini yavaşça yükseltirler. Kan şekerini yavaşça yükseltilmesi ise vücutta bulunan enerjinin dengeli bir şekilde tüketilmesini sağlar. Kahvaltıda tüketilecek yulaf ezmesi ile b vitamini alımı da sağlanır. Yorgunluk ve halsizlik sebepleri ortadan kaldırılmak isteniyor ise yulaf ezmesinin yoğurt ile tüketilmesinde fayda vardır. Yulaf ezmesi ve yoğurt karışımı güne daha enerjik başlamanızı ve çok hissetmenizi sağlayacaktır. Yulaf ile tüketilebilecek olan yoğurdun en iyi protein kaynakları arasında gösterilmesi de vücudun direncinin artmasını sağlar. Vücudun direncinin artması ile birlikte bağırsakların daha sağlıklı çalışması sağlanır. Bağışıklık sistemi ve bağırsakları düzenli şekilde çalışan kişilerin kronik yorgunluklarının ortadan kalktığı görülmüştür. Yulaf ezmesi ve yoğurt karışımını tüketmek istemeyen kişiler yoğurdu ara öğünlerde tek başına da tüketebilirler. Yoğurdun meyvelerle veya yemeklerin yanında tüketilmesi ile de yorgunluğun ve halsizliğin ortadan kaldırılması sağlanabilir.

D Vitamini

Yorgunluk ve halsizlik belirtileri görülen kişilerin vücutlarında d vitamini eksikliğinin görüldüğü tespit edilmiştir. D vitamini eksikliği bulunan kişilerin vücutlarının daha kolay yorulduğu ve daha kırgın biri vücut yapısına sahip oldukları da tespit edilmiştir. D vitamini ayrıca depresyon veya stres gibi sorunlara da neden olmaktadır. Vücutta meydana gelen yorgunluğun ve halsizliğin ortadan kaldırılabilmesi için d vitamini yönünden zengin besinlerin tüketilmesinde fayda vardır. D vitamini yönünden zengin besinler arasında ilk sırada yağlı balıklar gösterilebilir. Haftada 2 veya 3 sefer yağlı balıkların tüketilmesi ile vücutta meydana gelen yorgunluğun ve halsizliğin ortadan kalktığı görülmüştür. D vitamini eksikliği bulunan kişiler için en önemli vitamin kaynağı ise Güneş ışığıdır. Güneş ışığından yeterli şekilde faydalanan kişilerin vücutlarında d vitamini eksikliği ortadan kalkacaktır ve kişiler kendini daha enerjik hissedecektir. D vitamini bakımından zengin besinler arasında süt ve süt ürünleri de gösterilebilir. Günde bir bardak süt veya kefir tüketmek hem de vitamini eksikliğinin giderilmesine hem de vücudun daha enerjik olmasına neden olacaktır. Süt veya kefir tüketemeyen kişilerin ise tereyağı veya yumurta sarısı tüketmesi önerilebilir.

Kuruyemişler

Yorgun ve halsiz hisseden kişiler enerji depolayabilmek için kuruyemişleri kullanabilirler. Özellikle badem, ceviz, fındık gibi kuruyemişler halsizliğin giderilmesinde kullanılabilecek ürünlerdir. Bu ürünlerin günde 5-6 tane tüketilmesi ile vücudun daha enerjik hissetmesi sağlanabilir.

Yeşil Çay

Yorgun ve halsiz hisseden kişiler uzun süreli bu sorunlar ile karşılaştıkları durumda bir doktora görünmelerinde fayda vardır. Yorgunluk ve halsizlik için hangi doktora gitmeli sorusuna cevap olarak dahiliye bölümleri gösterilebilir. Uzun süre yorgun ve halsiz hisseden kişiler bu durumun herhangi bir hastalıktan meydana gelip gelmediğini öğrenmelerinde fayda vardır. Muayene sonucunda kişilerin yorgunluğunun ve halsizliğinin sebebinin psikolojik olduğunu söylenmesi durumunda kullanılabilecek en iyi ürün yeşil çaydır. Yeşil çay içerisinde bulunan sakinleştirici etkiye sahip maddeler sayesinde stres veya depresyon gibi sorunların hafifletilmesinde rol oynar. Ayrıca uykusuzluk veya uykuya dalamama gibi sorunlar nedeniyle yorgun veya halsiz hisseden kişiler için de yeşil çay önerilir. Günde bir bardak yeşil çay tüketerek hem yorgunluğun ve halsizliğin önüne geçilebilir hem de daha enerjik hissedilebilir.

 

 

İçeriği Oylayın

“Yorgunluk ve Halsizlik İçin Ne İyi Gelir? 5 Doğal Öneri” üzerine 2 yorum

Yorum yapın