Yüksek Tansiyona Ne İyi Gelir?

Yüksek tansiyona karşı uygulanabilecek bazı yöntemler bulunmaktadır. Evde uygulanacak doğal tedavi yöntemleri ile tansiyonun dengede tutulması sağlanabilir. Evde uygulanacak doğal tedavi yöntemlerinden önce alanında uzman bir doktora muayene olmak gerekmektedir. Uzman bir doktora muayene olduktan sonra evde tansiyonunuz yükseldiğinde bazı yöntemleri deneyerek tansiyonunuzu düşürmeyi başarabilirsiniz.

Tuz Tüketimi

Yüksek tansiyona karşı alınması gereken ilk önlem tuz tüketimine sınırlandırma getirilmesidir. Tansiyon hastalığı aşırı tuz tüketiminin sonucunda vücuda olumsuz etkiler bırakabilir. Aşırı tuz tüketiminin vücuda bıraktığı etkiler arasında şişkinlik ve kan basıncının yükselmesi gibi pek çok olumsuz durum bulunur. Bu olumsuz durumların ortadan kaldırılması ve yüksek tansiyonun kontrol altında tutulabilmesi için yemeklerde tuz kullanımına son verilmelidir. Özellikle sulu yemeklerin salça ile hazırlanması durumunda yemeklere tuz katılmamalıdır. Sulu yemeklere katılan salça da zaten tuz bulunduğundan yeme ekstra tuz eklemek tansiyonun yükselmesine neden olabilir. Tansiyon hastaları tuzsuz yemekleri tüketmeye başladıklarından tansiyonlarının kontrol altında olduğunu ve tansiyonlarının sık sık yükselmediğini göreceklerdir.

Limon Tüketimi

Yüksek tansiyona karşı tüketilebilecek besinlerden birisi de limondur. Limon antioksidan özelliği ile bilinir ve gün içerisinde limon içeren besinlerin tüketilmesi ile yüksek tansiyon düşürülebilir. Yüksek tansiyonu düşürülebilmesi için limon yemeklere veya içecekleri eklenebilir. C vitamini bakımından zengin olan demonun salataları eklenmesi ile de yüksek tansiyonun kontrol altına alınabilmesi mümkün olacaktır. Limonun gün içerisinde tüketilmesi ile kan basıncının yükselmesi engellenecek ve dolayısıyla tansiyonun yükselmesi önlenecektir.

Muz Tüketimi

Yüksek tansiyona karşı evde uygulanabilecek doğal yöntemlerden birisi de muz tüketimidir. Muz potasyum bakımından zengin bir besindir ve potasyumun da kan basıncını dengelediği bilinmektedir. Bu nedenle yüksek tansiyon hastalığı ile mücadele eden kişilerin günde 1 adet muz tüketmeleri önerilir. Muz tüketimi ile kan basıncı belli bir dengede olacak ve tansiyon yükselmeyecektir. Günde 1 adet muz tüketilmesi ile birlikte yüksek tansiyonun meydana getirdiği baş ağrısı sorununun da önüne geçebilmek mümkün olacaktır.

Nane Tüketimi

Yüksek tansiyon sorunu ile mücadele eden kişiler damarlarının rahatlayabilmesi için nane tüketimine ağırlık verebilirler. Nane sahip oldu vitaminler ve mineraller sayesinde vücutta bulunan toksinlerin atılmasını sağlayacaktır. Vücuttaki toksinlerin atılması ile birlikte kişilerin damarları hem rahatlayacak hem de damarlardaki kan basıncı dengeye gelecektir. Yüksek tansiyon hastalarının naneyi salatalarında tüketmeleri önerilir. Salataları ek olarak nanenin tüketilebilmesi için nane çayı demlenmesi de önerilir. Nane çayının demlenebilmesi için sıcak su içerisine taze nane yapraklarının eklenmesi ve 5 dakika kadar kaynatılması gerekir. Kaynatılan nane çayı ılındıktan sonra gün içerisinde bir bardak olacak şekilde tüketilebilir. Nane çayının tüketilmesi ile birlikte yüksek tansiyon sonucunda ortaya çıkan semptomların hafiflediği ve tansiyonun dengede kaldığı görülecektir.

Sarımsak Tüketimi

Sarımsak yüksek tansiyon hastalığı bulunan kişilerin tüketmesi gereken Besin maddelerinden birisidir. Sarımsağın içerisinde allicin adı verilen bir madde bulunmaktadır ve bu madde kan basıncının dengelenmesini sağlamaktadır. Kan basıncının sağlanabilmesi ve tansiyonun yükselmesinin önüne geçilebilmesi için sarımsak ile bir kür hazırlanması gerekir. Sarımsak kürünün hazırlanabilmesi için limon suyu maydanoz ve su gerekmektedir. Tüm malzemeler karıştırılarak blenderden geçirilmeli ve gün içerisinde bir bardak tüketilmelidir. Sarımsak kürü sayesinde yüksek tansiyonun dengelenmesi sağlanacak ve kan basıncı dengeye getirilecektir.

Soğan

Sarımsak gibi soğan da antioksidan bakımından zengin bir besindir. Antioksidan bakımından zengin olan besinlerin tüketilmesi ile vücutta bulunan zararlı maddelerin vücuttan atılması sağlanır. Tansiyonu aniden yükselen kişiler soğan dilimlerini tüketerek veya soğanın suyunu çıkarıp içerek tansiyonlarını dengeye getirebilirler. Soğan ve soğan suyu tüketilmesi ile birlikte tansiyonun aniden yükselmesi gibi durumların önüne geçebilmek mümkündür.

Kaya Tuzu

Yüksek tansiyon hastalığı bulunan kişilerin rafine tuz kullanmamaları gerekmektedir. Rafine tuz kullanımı yüksek tansiyon hastalarını olumsuz yönde etkileyecek ve tansiyonun yükselmesine neden olacaktır. Tansiyon hastaları rafine tuzlar yerine hangi tuzu tüketmeli sorusuna ise kaya tuzu şeklinde cevap verilebilir. Yüksek tansiyon hastaları mineraller bakımından zengin olan Kaya tuzlarını gönül rahatlığı ile tüketebilirler. Kaya tuzunun tüketilmesi ile birlikte vücudun ihtiyacı olan tuz miktarı dengeye getirilebilir. Ancak kaya tuzu tüketirken de aşırıya kaçmamakta fayda vardır.

Ayran

Yüksek tansiyona karşı evde hazırlanabilecek en basit doğal tedavi yöntemi ayrandır. Ayran hem yüksek tansiyon hem de düşük tansiyon için tüketilebilecek bir besin maddesidir. Tansiyonu aniden yükselen kişiler kan basınçlarını dengeleyebilmek ve tansiyonlarını düşürebilmek için ayran tüketebilirler. Yüksek tansiyonu bulunan kişilerin ayranı tuzsuz şekilde tüketmeleri gerekmektedir. Tuzsuz şekilde tüketilen ayran aniden meydana gelen tansiyon yükselmelerinin önüne geçecek ve tansiyonu düşürecektir.

 

İçeriği Oylayın

Yorum yapın