Yüzme Korkusuna Ne İyi Gelir?

Yüzme korkusu çocuklardan yetişkinlere kadar pek çok yaş grubunda meydana gelen bir korku türüdür. Bu korku türünün aşılabilmesi için farklı teknikler ve yöntemler mümkündür. Yetişkinlerde ve çocuklardaki yüzme korkusunun ortadan kaldırılabilmesi için öncelikle kişilerin zihinsel olarak hazır olması gerekir. Zihinsel hazırlığın ardından suya yavaş yavaş adım atma ve profesyonel kişilerden yardım alma gibi farklı yöntemler sayesinde yüzme korkusunun üstesinden gelebilmek mümkündür.

Zihinsel Hazırlık

Yüzme korkusu kişilerin havuz veya denize girmekten korkma durumu olarak açıklanabilir. Bu korku ile mücadele eden kişiler yüzme korkusunun üstesinden nasıl gelebilecekleri konusunda araştırmaya koyulurlar. Yüzme korkusunun üstesinden gelebilmek için öncelikle zihinsel olarak hazırlıklı olmak ve korkuyu kabullenmek gerekir. Kişiler bu korkularının başkaları tarafından komik olarak algılanabileceğini veya kendileri ile dalga geçilebileceğini düşünebilirler. Bu durumlarda korkularını başkalarına söylemeye veya korkuları ile yüzleşmeye çekinebilirler. Ancak yüzme korkusunun oldukça evrensel bir korku olduğunu kabul etmek kişilerin bu korkuyla daha çabuk yüzleşmelerini sağlar. Her yaştaki birey suya ve yüzmeye karşı farklı seviyelerde korkular duyar. Bu nedenle yüzme ile ilgili bir korkunuz olduğunda öncelikle bu korkuyu kabul etmenin ve ardından korkunuzun üstesinden gelebilmek için çabalamalısınız.

Korkunun Kökeni Belirlemek

Yüzme korkusu olan kişiler bu korkuyu ortadan kaldırabilmek için korkunun kökenini belirlemelidirler. Kişiler ilk olarak ne zaman sudan korktuklarını ve bu korkunun temelinde ne yaptığını hatırlamaya çalışmalıdır. Korkunun temelinde yatan herhangi başka bir durum veya kişi olup olmadığı belirlenmeye çalışılmalıdır. Korkunun kökeninde herhangi başka biri neden olması durumunda bu nedeni ortadan kaldırılması ile yüzmeye karşı olan korku da ortadan kaldırılacaktır. Korkunun neden meydana geldi öğrenilirse korkunun üstesinden gelebilmek de o kadar kolay olacaktır.

Suyla Yüzleşme

Yüzme korkusu her yaştaki insanda meydana gelebilecek bir korkudur. Bu korkunun açılabilmesi için öncelikle korkunun nedenini belirlemek ve korkunun herkes de meydana gelebileceğine ikna olmak gerekir. Kişiler korku ile yüzleşmeye zihinsel olarak hazır olmalarının ardından yavaş yavaş suyla yüzleşmeye başlayabilirler. Yüzme korkusunun üstesinden gelebilmek için dalgalı ve sonsuzmuş gibi görünen bir denizde yüzmeye çalışmak yerine bir havuz tercih edilebilir. Ayrıca etrafınızdaki kişilerden çekiniyor veya utanıyor iseniz daha sakin havuzlarda yüzmeyi de deneyebilirsiniz. Su ile yüzleşebilmek için öncelikle seçeceğiniz havuzun temiz olmasına ve dibinin görünmesine dikkat etmelisiniz. Dibi görünen havuzlar kendinizi daha rahat hissetmenizi sağlayacak ve bu sayede yavaş yavaş yüzme korkunuzun üstesinden gelmenize yardımcı olacaktır. Su korkusunun üstesinden gelebilmek için havuz içerisinde korktuğumuz alana kadar ilerlemek ve ardından durmak gerekir. Su korkunuzun nerede başladığını her seferinde not etmeli ve korkunuzun üzerinden gelebilmek için her seferinde bir adım ileri atarak ilerlemeye çalışmalısınız. Havuzda veya denizde yüzerken her seferinde bir adım daha ileri giderek yüzme korkunuzu üstesinden gelebilir ve su ile barışabilirsiniz.

Güvenli Bölgeyi Aşmak

Denizde veya havuzda yüzmekten korkan kişiler bu koltukların üstesinden gelebilmek için güvenli bölgelerinden çıkmalıdırlar. Korkularının üstesinden gelmek isteyen kişiler yavaş yavaş başlarını ve yüzlerini suyun altına sokmayı deneyebilirler. Yüzmekten ve sudan korkan kişiler genellikle başlarını suyun altında sokarken korkarlar. Bu korkunun üstesinden gelebilmek için sığ bir alanda başınızı ve yüzümüzü suyun altına sokmayı deneyebilirsiniz. Bu durumu yavaş yavaş tekrarlamanız durumunda derin sularda da daha rahat yüzebildiğinizi göreceksiniz. Başınızı ve yüzünüzü suyun altına sokarak yüzüme korkunuzun üstesinden gelebilmek için ilk adımı atabilirsiniz.

Profesyonel Yardım Almak

Yüzme korkusu ile mücadele eden kişiler bu korkuyu tek başına yenemeyebilirler. Yüzme korkusunun üstesinden gelebilmek için alanında uzman kişilerden yardım alabilmek oldukça etkili olacaktır. Yüzme korkusuyla mücadele eden kişiler özel hocalardan veya belediyeler tarafından düzenlenen kurslardan birine katılabilirler. Bu kurslarda yüzme ile ilgili daha detaylı bilgi edinebilmek ve yüzme korkusunun üstesinden gelebilmek mümkün olacaktır. Kursa giderek eğitime eşliğinde daha kolay yüzebilir ve bu sayede yüzme korkusunun üstesinden gelebilirsiniz. Yüzme korkusunun üstesinden gelebilmek için profesyonel bir yüzme hocasından yardım alabileceğiniz gibi bir sağlık çalışanından da yardım alabilirsiniz. Yüzme korkunuzun temelinde farklı travmalar yatıyor ise bu durumu bir psikolog veya terapist ile görüşebilirsiniz. Psikolog veya terapistler sizi dinleyerek korkunuz temel nedenini öğrenmeye çalışacaktır. Korkunuzun temel nedeninin öğrenilmesini ardından farklı terapiler sayesinde yüzme korkusundan kısa sürede kurtulabilmek mümkün olacaktır. Psikologlar veya terapistler tarafından maruz kalma terapisi adı verilen bir terapi ile suya daha fazla maruz kalarak yüzme korkunuz var daha kolay yüzleşebilirsiniz. Farklı yöntemler denemesine rağmen yüzme korkusunun üstesinden gelemeyen kişiler psikolog veya terapistlerden yardım alarak daha kısa sürede daha büyük gelişmeler elde edebilirler.

 

İçeriği Oylayın

Yorum yapın