Zehirli Guatra Ne İyi Gelir?ne iyi gelir

Zehirli Guatr, genellikle insanlarda bağışıklık sisteminde meydana gelen çeşitli bozukluklar nedeni ile oluşabilmektedir. Kanda bulunan bazı değişik hormonların çoğalması, tiroid bezinin gereğinden fazla çalışmasına neden olur. Sonuç olarak tiroid hormonu normalinden daha da çok salgılanır.

Bu nedenle ter basmaları, çarpıntı, ellerde titreme, saç dökülmesi ve daha birçok etkiler zehirli guatrın en çok rastlanan belirtileridir. Bazı hastalarda ise bu rahatsızlık gözlerde kendini belli eder ve dış tarafa doğru büyümeler oluşur. Bu durumda Uzman bir hekim, kendisine başvuran bir hastanın bakışlarından ve sıraladıkları birkaç şikayetten bu rahatsızlığı teşhis edebilir. Ancak hastalığı doğru olarak teyit edebilmek için mutlaka incelenmesini isteyecektir.

Genel olarak bu hastalık fazla tuz tüketen kişilerde rastlanmaktadır. Genelde kullanılan tuzlar iyotludur ve iyot nedeni ile zehirli guatr rahatsızlığına rastlanabilmektedir. Tiroit salgılanmasını fazlalaştıran çinko minareli içeren bazı besinleri sıklıkla tüketmek örneğin badem ve benzeri yemişler tüketme alışkanlığı zehirli guatra zemin hazırlamaktadır.

Zehirli guatr hastalığına yakalanmadaki oldukça büyük etkenlerden birisi ise irsi yani kalıtımsal olarak kişilerin bu hastalığa yatkın olmalarıdır. Ardından kişilerde yaşanan büyük üzüntüler, ani yaşanan şoklar ve endişeler de bu hastalığa zemin hazırlamaktadır.

Boğazda yer alan tiroit bezinin gereğinden az işlev yapması kişilerin kilo alarak şişmanlamalarına neden olmaktadır. Gereğinden daha hızla çalışması ise kilo kayıplarına neden olabilmektedir. Kişilerde tiroid hormonunun fazla olması bu hastalığın başlıca nedenidir.

Zehirli guatrın tedavisi için mutlaka doktor tedavisi şarttır ve doktorun belirlediği tedavinin kesinlikle aksatılmadan ve ihmal edilmeden uygulanması gerekmektedir. Hastalar bu rahatsızlık ile tek başlarına mücadele edemezler. Ancak doktor tedavisinin yanı sıra zehirli guatra iyi gelen değişik gıda ve bitkilerle daha iyi sonuçlar elde edilebilir.

Zehirli Guatra İyi Gelen Doğal Yöntemler:

  • civan perçemi ve pelin otu birer tutam alınarak sıcak suda çay şeklinde demlendikten sonra süzülerek balla tatlandırılır ve günde üç kez tedavi süresince içilir.
  • Ada çayı ve biberiye birlikte kaynatılarak süzüldükten sonra kalan posa tere otundan elde edilen toz ile yakı kıvamına gelene kadar iyice yoğrularak yapılan pansumanın ardından yaralın bölgeye sarılır.
  • Ispanak, lahana ve tere otu sıcak suda haşlandıktan sonra süzdürülerek yemekle birlikte 1su bardağı kadar tüketilir.
  • Ada çayı ve biberiye kaynatılmış suda demlendikten sonra süzülerek balla tatlandırılır ve yemeklerden önce bir bardak içilir.
  • Troidin en kuvvetli ilacı cevizdir. 20-25 adet ceviz iç perdesi ve kabuğu ile birlikte bir litre kadar suyun içinde 5-6 gün kadar bekletilir ve bu sürenin sonunda elde edilen su her akşam sabah 1 çay bardağı içilerek tüketilir. Ardında suda bekletilen cevizler yenir ve boğaza ceviz yağı ile hafif hafif masaj yapılır.

Benzer Konu :

Guatra Ne İyi Gelir?

One Comment

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir