Zencefil Neye İyi Gelir?ne iyi gelir

Zencefil sağlık açısından oldukça faydalı bitkilerden biridir. Özellikle mide bulantısı, mide ağrısı, hazımsızlık, sindirim sistemi rahatsızlıkları gibi pek çok alanda kullanılır. Çin tıbbında uzun yıllardır birçok sağlık sorununa karşı kullanılmaktadır. Zencefil, toz, yağ, kurutularak ya da taze bitki şeklinde kullanılabilen bir bitkidir. Zencefil birçok kozmetik üründe, sabunda kullanılabilmektedir.

Zencefil Neye İyi Gelir?

Mide Bulantısı: Daha çok hamilelik sürecinde maruz kalınan sabah bulantılarına karşı zencefile sıkça başvurulmaktadır. Zencefil hakkında yapılan çalışmalara göre zencefilin mide bulantısına iyi geldiği saptanmıştır. Normal dönemde ve gebelik döneminde yaşanan şiddetli bulantılara karşı zencefil çay şeklinde içilebilir. Gebelik döneminde zencefil kapsül ya da tablet şeklinde kullanılmamalıdır.

zencefil2

İltihap Önleyici: Zencefilin içinde barındırdığı gingerol adlı bileşen iltihap önleyici etkiye sahiptir. Bu maddenin iltihap önleyici etkisi özellikle romatoid artrit ve osteoartrit gibi ciddi anlamda ağrıya yol açan hastalıkların tedavi sürecine destek olmak amacıyla kullanılabilir. Aynı zamanda yaş ilerledikçe oluşan eklem ağrıları, diz ağrıları gibi ağrı problemlerine karşı da etkili olur.

Yumurtalık Kanseri: Zencefilin içinde bulunan gingerol adlı bileşen yumurtalıklarda oluşan kanser hücrelerinin ilerlemesini ve hatta azalmasını sağlar.

Kolon Kanseri: Düzenli olarak zencefil çayı içmek ya da kapsül, tablet şeklinde kullanmak vücudu başta kolon kanseri olmak üzere birçok kanser türüne karşı korur.

Öksürük: İnatçı ya da kronik öksürük vakalarında zencefil çayı tüketilebilir. 1 su bardağı kaynar suyun içine 1 çay kaşığı kadar toz zencefil eklenir. Üzerine tarçın ve karanfil ilave edilerek 5 dakika dinlendirilir. İçileceği zaman limon sıkılarak tatlandırılır. Hazırlanan kür öksürük tedavisine destek olmak amacıyla kullanılabilir.

Boğaz Ağrısı: Öksürük için hazırlanan çaya bir tatlı kaşığı bal ilave edilerek boğaz ağrısına karşı kullanılabilir. Zencefil çayı balla tatlandırılarak içildiğinde boğazın yumuşamasını ve rahatlamasını sağlar.

Ağız Sağlığı: Zencefilin tükürük üretimini destekleyici etkisi vardır. Dolayısı ile ağızda bakteri oluşumunu engelleyerek, diş ve diş eti sorunlarına karşı iyi gelir.

Kas Zorlanması: Birdenbire yapılan hareketler nedeniyle zorlanan kaslardaki kasılmayı engellemek için zencefil merhem şeklinde hazırlanarak kullanılabilir. Merhem için 2 kahve kaşığı toz zencefil ufak bir kaseye alınır. Üzerine azar azar ılık su ilave edilerek karıştırılır. Karışım merhem kıvamına ulaşınca soğumadan ağrılı bölgeye sürülür. Yaklaşık yarım saat bekletilir. Günde 3 defa kas ağrılarına karşı kullanılabilir.

zencefil3

Karaciğer Sağlığı: Zencefil çayının düzenli tüketilmesi karaciğeri toksinlerden temizleyici etki yaratır. Ayrıca karaciğeri birçok hastalığa karşı korur.

Kilo Kontrolü: Zencefil çay şeklinde düzenli içildiğinde bölgesel zayıflamaya katkıda bulunur. Özellikle bel, basen ve göbek bölgesinde oluşan yağlanmayı engelleyerek bölgede hoş bir görünüm sağlar. Kilo vermek için diyet yapan kişiler zencefil çayını ara öğünlerde 1 fincan olacak şekilde tüketebilir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir